Najnowsze odkrycie hiszpańskich naukowców to prehistoryczne malowidła liczące prawie 30 000 lat. Znalezisko jest jednym z najwcześniejszych dotąd poznanych przykładów sztuki prehistorycznej na świecie.
Zespół z Muzeum Prehistorii w Kantabrii (hiszpańska wspólnota autonomiczna, znajdująca się na północy kraju), prowadzony przez hiszpańskiego prehistoryka Roberto Ontañona, wykorzystywał najnowocześniejsze techniki obrazowania w celu zidentyfikowania czterech nowo odkrytych malowideł naściennych z okresu prehistorycznego. Najstarszy z nich została zrobiony prawie 30 000 lat temu, co czyni go jednym z najstarszych tego typu reliktów przeszłości znanych aktualnie na świecie.
Informacje o istnieniu tych naskalnych malowideł pojawiły się już ponad 20 lat temu. Jeden z ówcześnie badających jaskinie speleologów poinformował o tym fakcie zespół archeologów jednakże dotychczasowe możliwości technologiczne nie pozwalała na potwierdzenie tych przypuszczeń. Malowidła, podobnie jak wiele prehistorycznych kompozycji, zostały podniszczone z biegiem czasu do tego stopnia, że trudno było je identyfikować gołym okiem. Prehistoryk Roberto Ontañon i jego zespół wykorzystali metodę skanowania laserowego 3D, która powielała grafikę na komputerze. „Ta technologia pozwala na wykrycie kolorów,które są poza zasięgiem widma widzialnego, w ten sposób jesteśmy w stanie „ujawnić” obrazy, które na pierwszy rzut oka są niedostrzegalne bądź brudne do odróżnienia” – tłumaczył Ontañon.
Kantabria posiada jedno z największych skupisk sztuki prehistorycznej gdziekolwiek na Świecie. Zjawisko to można przypisać temu, iż region był dobrym miejscem do życia w okresie lodowcowym co wynikało z umiarkowanego klimatu i obfitości występowania na tym terenie dzikich zwierząt. Najnowsze odkrycie archeologów mimo,iż jest bardzo wiekowe nie jest najstarszym ze znanych odkryć tego typu. Pierwsze miejsce przypada rysunkom naskalnym z jaskini w El Castillo, również w Kantabrii, które zostały wykonane ponad 40 000 lat temu i to one są najprawdopodobniej najstarsze na świecie.
Źródła: ibtimes.co.uk, elpais.com
Marcin Majchrzak