Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Hiszpańscy naukowcy odkryli prehistoryczne malowidła sprzed 30 000 lat

Hiszpańscy naukowcy odkryli prehistoryczne malowidła sprzed 30 000 lat

Najnowsze odkrycie hiszpańskich naukowców to prehistoryczne malowidła liczące prawie 30 000 lat. Znalezisko jest jednym z najwcześniejszych dotąd poznanych przykładów sztuki prehistorycznej na świecie.

Zespół z Muzeum Prehistorii w Kantabrii (hiszpańska wspólnota autonomiczna, znajdująca się na północy kraju), prowadzony przez hiszpańskiego prehistoryka Roberto Ontañona, wykorzystywał najnowocześniejsze techniki obrazowania w celu zidentyfikowania czterech nowo odkrytych malowideł naściennych z okresu prehistorycznego.  Najstarszy z nich została zrobiony prawie 30 000 lat temu, co czyni go jednym z najstarszych tego typu reliktów przeszłości znanych aktualnie na świecie.

Informacje o istnieniu tych naskalnych malowideł pojawiły się już ponad 20 lat temu. Jeden z ówcześnie badających jaskinie speleologów poinformował o tym fakcie zespół archeologów jednakże dotychczasowe możliwości technologiczne nie pozwalała na potwierdzenie tych przypuszczeń. Malowidła, podobnie jak wiele prehistorycznych kompozycji, zostały podniszczone z biegiem czasu do tego stopnia, że trudno było je identyfikować gołym okiem.  Prehistoryk Roberto Ontañon i jego zespół wykorzystali metodę skanowania laserowego 3D, która powielała grafikę na komputerze. „Ta technologia pozwala na wykrycie kolorów,które są poza zasięgiem widma widzialnego, w ten sposób jesteśmy w stanie „ujawnić” obrazy, które na pierwszy rzut oka są niedostrzegalne bądź brudne do odróżnienia” – tłumaczył Ontañon.

Kantabria posiada jedno z największych skupisk sztuki prehistorycznej gdziekolwiek na Świecie. Zjawisko to można przypisać temu, iż region był dobrym miejscem do życia w okresie lodowcowym co wynikało z umiarkowanego klimatu i obfitości występowania na tym terenie dzikich zwierząt. Najnowsze odkrycie archeologów mimo,iż jest bardzo wiekowe nie jest najstarszym ze znanych odkryć tego typu. Pierwsze miejsce przypada rysunkom naskalnym z jaskini w El Castillo, również w Kantabrii, które zostały wykonane ponad 40 000 lat temu i to one są najprawdopodobniej najstarsze na świecie.

Źródła: ibtimes.co.uk, elpais.com

Marcin Majchrzak

PartnerzyPrzewiń do góry