Indie: rzeka odsłoniła wystającą z ziemi rzeźbę tańczącego boga Śiwy

We wschodnich Indiach, nieopodal miasta Sambalpur brzegi rzeki Devi odsłoniły rzeźbę z wizerunkiem tańczącego boga Śiwy, datowaną na VII – VIII wiek n.e. Rzeźba wystawała z ziemi, prawdopodobnie wieńcząc kryjącą się pod nią starożytną świątynię.

New Indian Express opublikował informację zgodnie, z którą wysoka na cztery stopy rzeźba przedstawiająca Pana Śiwę, Nataradźę, Kosmicznego Tancerza, została znaleziona na brzegu rzeki Devi we wschodnich Indiach. Archeolodzy z Narodowego Trustu ds. Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego (INTACH) przypuszczają, że rzeźba pochodzi z VII – VIII wieku n.e. i być może w przeszłości ozdabiała szczyt głównej wieży świątyni. Zespół indyjskich naukowców bada inne artefakty znalezione w tym miejscu przez okolicznych mieszkańców, poszukując dodatkowych wskazówek na temat znalezionej rzeźby. Dalsze wykopaliska mogą ujawnić w tym miejscu ślady starodawnej świątyni, które mogły zostać zniszczone w starożytności przez najeźdźców. Zdaniem naukowców znalezienie artefaktu rzuci nieco więcej światła na rozkwitający w tym regionie śiwaizm. Obecnie dokumentowane jest przez naukowców materialne i niematerialne dziedzictwo tego regionu.

Znaleziona rzeźba Śiwy ma wysokość czterech stóp, szerokość trzech stóp i waży około 200 kilogramów. Według entuzjasty historii i kultury Deepak Pandy, przewodzącego ekipie badawczej w Sambalpur, idol odzwierciedla Pana Śiwę w formie Tandawy, a ponieważ wystawał on z ziemi, nie wyklucza się, że pod nim mogą znajdować się pozostałości świątyni. Odpowiedź na tę kwestię mają dopiero dać szczegółowe wykopaliska archeologiczne prowadzone w tym rejonie.

Poinformowano również, że rzeźba zostanie niebawem wyeksponowana w nowym muzeum w Sambalpurze.

Źródła: newindianexpress.com

Fot.: domena publiczna

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*