Izrael: znaleziono spalone szczątki sprzed ponad trzech tysięcy lat

Archeolodzy znaleźli w ruinach kananejskiego miasta Gezer szczątki dwójki dorosłych i dziecka. Zginęli oni w spalonym budynku, który się zawalił.

Szczątki znaleziono w komnacie pełnej popiołu, która znajdowała się w zawalonym budynku, który mógł należeć do kanenejskiego księcia. Miasto Gezer znajdowało się pod kontrolą Egiptu w okresie Nowego Państwa. W XIII wieku p.n.e. miał tam miejsce najprawdopodobniej bunt, który spowodował zniszczenie ośrodka przej wojska Egipcjan. Według egipskich inskrypcji miasto zostało zdobyte przez faraona Merenptaha.

Stopień uszkodzenia odnalezionych szczątków jest na tyle duży, że nie można określić ich płci. Do dziś zachowały się jednak kolczyki noszone przez odnalezione dziecko. W pomieszczeniu znajdującym się obok tego, w którym znaleziono szkielety, odkryto wizerunki skarabeuszy, cylindryczne pieczęcie oraz amulety.

Wykopaliska archeologiczne w Gezer są prowadzone przez zespół pod kierownictwem Steve’a Ortiza z  Tandy Institute for Archaeology oraz Sama Wolffa z izraelskiego ministerstwa starożytności. Wszystkie znalezione artefakty mają zostać przebadane w laboratorium w Jerozolimie. Naukowcy planują tego lata zakończyć prace w terenie, a następnie przygotować gruntowną pracę poświęconą odkryciom dokonanym w ruinach kananejskiego miasta.

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*