Jak wyglądały rozgrywki piłkarskie w Polsce w czasie II wojny światowej? W jakich krajach odbywały się spotkania ligowe? Czy w tym czasie były rozgrywane mistrzostwa świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym tekście. Dowiesz się z niego też, kto był ostatnim przedwojennym mistrzem Polski i co w 1939 roku stało się z jego piłkarzami. Zapraszamy do lektury!
Rozgrywki piłkarskie w czasie II wojny światowej
Ostatni pełny sezon ligi polskiej przed wybuchem II wojny światowej został rozegrany w 1938 roku. Tytuł mistrzowski przypadł wówczas Ruchowi Wielki Hajduki. W kolejnym sezonie drużyna ta zmieniła nazwę na Ruch Chorzów i do momentu przerwania rozgrywek była liderem rozgrywek.
2 września 1939 roku doszło jednak do likwidacji klubu. W jego miejsce utworzony został Bismarckhütter Ballspiel Club, gdzie swoją karierę kontynuowali byli zawodnicy Ruchu. Drużyny ze Śląska, jako jedne z nielicznych, mogły uczestniczyć w oficjalnych rozgrywkach prowadzonych w czasie wojny.
Na pozostałych okupowanych terenach został wprowadzony bezwzględny zakaz gry w piłkę nożną. Polacy oczywiście nie zamierzali być pod tym względem posłuszni. Potajemnie organizowali rozgrywki, głównie na terenie Krakowa i Warszawy.
Obecnie przebieg ligi polskiej może śledzić każdy, kto posiada STS kod promocyjny. W serwisie znajdziemy m.in. dostęp do wyników na żywo oraz do szeregu różnego rodzaju statystyk. Dostępne są one dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników, którzy mają ukończone 18 lat.
Rozgrywki piłkarskie w innych krajach
Działania wojenne nie przeszkodziły w kontynuowaniu ligi niemieckiej, która w tamtych czasach określana była jako Gauliga. Rozgrywki trwały tam nieprzerwanie aż do 1944 roku. Dwukrotnie po tytuł mistrza Niemiec sięgały wówczas FC Schalke 04 i Dresdner SC, a raz SK Rapid Wiedeń.
Krócej w piłkę grali w lidze radzieckiej. Tam rozgrywki zostały przerwane w czerwcu 1941 roku. Wznowiono je dopiero 4 lata później. Zarówno przed zawieszeniem ligi, jak i po jej wznowieniu, mistrzem ZSRR było Dinamo Moskwa.
Zupełnie inaczej wyglądało to na Wyspach Brytyjskich. Tam całkowicie zaprzestano grania w piłkę nożną w latach 1939 – 1946. Było to spowodowane głównie tym, że wielu piłkarzy brało udział w działaniach wojennych.
Mistrzostwa świata
Ostatnie mistrzostwa świata w piłce nożnej przed II wojną światową odbyły się w 1938 roku. Gospodarzem imprezy była wówczas Francja. Najlepsza okazała się tam reprezentacja Włoch, która w finale pokonała Węgry 4:2.
Działania wojenne prowadzone w różnych zakątkach świata sprawiły, że MŚ w 1942 roku zostały odwołane. Cztery lata później impreza też nie doszła do skutku. Piłkarze do rywalizacji wrócili dopiero w 1950 roku w Brazylii, gdzie triumfowała reprezentacja Urugwaju.
Reklama