Nowa kolekcja „Polska Walcząca. Historia Polskiego Państwa Podziemnego”

Wydawnictwo Edipresse Kolekcje oraz Wydawnictwo Bellona prezentują nową kolekcję „POLSKA WALCZĄCA. Historia Polskiego Państwa Podziemnego”.

Po raz pierwszy na rynku pełna i prawdziwa historia Polskiego Państwa Podziemnego z lat 1939 – 1963 wydana w eleganckim, kolekcjonerskim formacie. „Polska Walcząca” to kronika bohaterskiej i tragicznej walki Polaków o niepodległość spisana w 60 tomach przez uznanych ekspertów.

OKLADKA-3-DSeria koncentruje się na ukazaniu działalności bojowej krajowej konspiracji. Co warte podkreślenia, oprócz przybliżenia działalności SZP-ZWZ-AK ukaże także inne nurty podziemia wojskowego i cywilnego. W kolekcji przedstawiono jako oddzielne zagadnienia wszystkie najważniejsze i najbardziej spektakularne działania Polskiego Podziemia m. in. takie jak akcje: „Burza”, „Główki”, „Wieniec”, „Góral”, „N”, „V” czy operacja „Ostra Brama”. Nie zabraknie także opisów najważniejszych formacji zbrojnych np. 27. Wołyńskiej Dywizji AK, Brygady Świętokrzyskiej NSZ, czy Wileńskich Brygad Armii Krajowej. Zaprezentowane zostanie także funkcjonowanie pionu politycznego Polskiego Państwa Podziemnego oraz najważniejszych konspiracyjnych stronnictw politycznych, w tym również działalność komunistów, lokujących się co prawda poza Polskim Państwem Podziemnym, ale mających niebagatelny wpływ na jego funkcjonowanie.

Nowością zaproponowaną przez wydawców serii jest dwuczłonowa konstrukcja każdego tomu. Pierwsza część, będzie ukazywać dane zagadnienie w miarę możliwości w sposób komplementarny i fachowy, ale popularny. Druga część każdego tomu to biogram postaci w bezpośredni sposób związanej z prezentowanym zagadnieniem. Będą to postacie zarówno szeroko znane (jak np. płk. Witold Pilecki, czy gen. Emil Fieldorf), ale także niemniej od nich fascynujące postacie szerzej nie znane (jak np. Adam Rysiewicz, Jerzy Mara-Meÿer, czy Lech Neyman). Każdy tom zawierać będzie ponadto kilkadziesiąt zdjęć i rysunków dotyczących prezentowanego zagadnienia.

Autorami tekstów są pracownicy naukowi różnych ośrodków (uniwersyteckich, muzealnych) oraz osoby zajmujące się tym zagadnieniem, współpracujące z Wydawnictwem Bellona.

Dużą zaletą serii jest jej warstwa ilustracyjna – zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodka „Karta”, zbiorów rodzinnych i wielu innych źródeł.

Pierwszy tom serii „Hubal i jego oddział wydzielony Wojska Polskiego 1939-1940” będzie w sprzedaży w kioskach już 26 stycznia br. Książkę kupić można także razem z magazynami „Do Rzeczy” i „Historia Do Rzeczy”. Cena promocyjna tomu to 9,99zł. Drugi tom „Służba Zwycięstwu Polski” trafi do sprzedaży kioskowej 12 lutego w cenie regularnej 19,99 zł.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*