Jaskinia na Zachodnim Brzegu: rękopisy z Qumran

Podczas wykopalisk na Zachodnim Brzegu, archeolodzy odnaleźli jaskinię w pobliżu północno-zachodniego brzegu Morza Martwego, w której przechowywane były starożytne słoje, najprawdopodobniej rękopisy z Qumran. Jest to pierwsze od 60 lat takie odkrycie, który być może rozpocznie serię nowych odkryć.

W jaskini archeolodzy odkryli szczątki słoi, dzbanów, tkaniny i skórzane paski, służące do przechowywania zwojów oraz kawałek pustego pergaminu wykorzystywanego do pisania. Samych rękopisów nie odnaleziono. Naukowcy przypuszczają, że może ich tam już w ogóle nie być. Wszystkie zwoje zostały zbite, co za tym idzie prawdopodobnie zostały zrabowane przez lokalną społeczność w latach 50. XX wieku, krótko po odkryciu pierwszych grot. Na miejscu znaleziono dowody sugerujące, że szabrownicy próbowali zatrzeć po sobie ślady.

Do tej pory uważano, że rękopisy z Qumran pochodzą z 11 jaskiń. Zdaniem Qorena Gutfelda z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego, nie ma wątpliwości, że jest ich co najmniej 12. Niektóre z tysięcy fragmentów zwojów znad Morza Martwego, które znajdują się rozproszone po całym świecie, w muzeach i prywatnych kolekcjach, mogą pochodzić właśnie z tej jaskini. Nowe znalezisko poddaje w wątpliwość, czy fragmenty, które za sprawą Beduinów dostały się na rynek antyków, faktycznie pochodziły ze wcześniej odkrytych jaskiń.

Rękopisy z Qumran (również nazywane zwojami znad Morza Martwego) to zbiór dokumentów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku, znalezionych w 11 grotach niedaleko ruin Qumran  na Zachodnim Brzegu Jordanu. Najstarsze z nich pochodziły z IV w. p.n.e. Pierwszy raz natrafiono na ich ślad w 1947 roku, rozpoczynając tym samym wieloletnie badania archeologiczne w tej okolicy. Wśród odkrytych wówczas rękopisów znajdowało się m.in. ponad 230 manuskryptów biblijnych, stanowiących często najstarsze kopie biblijnych tekstów. Do tej pory nie udało się ustalić, kto stworzył te rękopisy. Najczęściej przypisuje się autorstwo jednak żydowskiej sekcie Esseńczyków. Rękopisy z Qumran są niezwykle cenne. Fragment oryginalnego zwoju może kosztować nawet milion dolarów.

Źródła: interia.pl; ciekawe.org, tvn24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*