Jest szansa na renowację baszty w Bolesławcu

Baszta w Bolesławcu to symbol dawnej świetności miasta, lecz jest w złym stanie. Gmina stara się o 1,5 mln zł dofinansowania.

Miasto zostało założone w 1266 roku przez Bolesława Pobożnego. Warowny zamek istnieje natomiast dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu. 22 metrową basztę postawił książę Władysław Opolczyk i do dzisiaj zachował się jej pierwotny kształt. Jedyna zmiana dotyczyła wymiany drewnianych podestów na metalowe stropy w latach 70-tych.

Gruntowna ekspertyza stanu zamku była możliwa dzięki pieniądzom uzyskanym z urzędu marszałkowskiego. Nie jest możliwe zatrzymanie procesu niszczenia. Mimo to trzeba zabezpieczyć pozostałości średniowiecznej baszty.

W skład renowacji ma wchodzić uzupełnianie sypiących się cegieł, usunięcie roślinności z murów i zespojenie elementów środkami konserwującymi.

Jak wyjaśnił wójt Leszek Dominas – Najważniejszym dla nas elementem przeprowadzonej ekspertyzy są informacje dotyczące stanu baszty i możliwości jej zadaszenia w sposób nawiązujący do przekazów historycznych. Chcemy zabezpieczyć ją od warunków atmosferycznych, bo brak dachu powoduje, że korona baszty ulega ciągłej degradacji. Wyremontowanie budowli oznaczałoby nie tylko jej uratowanie, ale dało możliwość bezpiecznego udostępniania jej dla zwiedzających.

Historycy podejrzewają, że zamek w Bolesławcu jest pierwszym lub jednym z pierwszych zamków wybudowanych przez króla Kazimierza Wielkiego. Został on wybudowany przy pomocy nowatorskich rozwiązań i do tego bardzo szybko, bo aż w trzy lata. Cegły były wyrabiane specjalnie na tę okoliczność.

Pod koniec XIV wieku zamek był pod 7-letnim oblężeniem, jednak nie został zdobyty.

Cieszymy się, że coś się dzieje wokół baszty. Staramy się popularyzować wiedzę o Bolesławcu na różne sposoby, m.in. organizując plenery rzeźbiarskie. Sporo osób zainteresowanych zamkiem zagląda tu szczególnie w okresie letnim. Gdyby udało się udostępnić basztę, skąd rozpościera się piękna panorama na okolicę, to bardzo podniosłoby atrakcyjność tego miejsca – powiedział Waldemar Kurzawa, prezes Stowarzyszenia Miłośników Baszty.

Źródło: wielun.naszemiasto.pl

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*