Jutro dowiemy się jakiego fortelu użyli mieszkańcy miasta Trzebiel, aby uniknąć złupienia podczas wojny trzydziestoletniej

Tradycyjnie już jutro o godzinie 10:00 na kanale naszego redaktora Andrzej Włusek – historia poza horyzont, będziemy mogli zapoznać się z ciekawostką historyczną dotyczącą fortelu do jakiego posunęli się mieszkańcy miasta Trzebiel aby nie paść ofiarą łupieżczych zagonów wojskowych podczas wojny trzydziestoletniej.

Wojna trzydziestoletnia to jeden z najkrwawszych i największych konfliktów w historii Europy. Mieszkańcy Niemiec do tej pory uważają go za konflikt, który zaraz obok II wojny światowej wyrządził najwięcej szkód. Podczas trwania konfliktu, wojska bezlitośnie łupiły miejscową ludność. Rabunków dopuszczali się nie tylko żołnierze wrogich armii, ale również miejscowych władców. Przez okres 30 lat trwania wojny te same tereny były wielokrotnie łupione, a mieszkańcy aby uniknąć śmierci musieli płacić ogromne kontrybucje. Jednak nie zawsze były na to środki i trzeba było uciekać się do różnych sztuczek. Jednym z takich przykładów wykazali się mieszkańcy miasta Trzebiel leżącego w Łużycach i będącego dzisiaj w granicach Polski.

A o tym jak wyglądał ten fortel dowiemy się już jutro.

Serdecznie zapraszamy do oglądania i komentowania.

Kanał najdziesz TUTAJ

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*