Kapsuła czasu odnaleziona w Gnieźnie

Podczas remontu kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie na jednej z wież kościelnych brygada budowlana odnalazła tubę z pamiątkami z 1914 roku. Wszystko wskazuje, że jest to swoista kapsuła czasu umieszczona tam podczas poprzedniego większego remontu.

Metalowa tuba z pamiątkami jeszcze sprzed I wojny światowej przypadkiem wpadła w ręce ekipy remontowej podczas prac konserwatorskich hełmu wieży kościelnej. Najprawdopodobniej znalazła się tam w wyniku poprzednich prac remontowych wokół wieży, prowadzonych właśnie w 1914 roku.

Co znalazło się w tubie? Badający znalezisko, jako jeden z pierwszych ks. Prałat Kazimierz Kociński, donosi, iż wśród przedmiotów odnaleźć można zdjęcie z początków XX stulecia, na którym przedstawiono ówczesny wygląd świątyni, na której odwrocie dekarze i cieśle remontujący kościół w 1914 wpisali swe imiona i nazwiska. Prócz fotografii w kapsule czasu znalazło się jeszcze jedno wydanie czasopisma „Przewodnik Katolicki” z 7 czerwca 1914 roku oraz kilka drobnych przedmiotów o charakterze religijnym.

Pamiątki z kapsuły czasu po dokładniejszych oględzinach i zabezpieczeniu trafią do parafialnego muzeum przy Kościele Jana Chrzciciela.

Źródło: tvn24.pl
Fot. Kadr z materiału filmowego tvn24.pl

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*