Tego dnia 1652 roku w Brzegu urodziła się Karolina Piastówna, księżniczka legnicko-brzeska, ostatnia przedstawicielka dynastii Piastów
To właśnie Karolina Piastówna zamknęła potężną dynastię Piastów. Mimo swoich szlachetnych korzeni, Karolina prowadziła pobożne, spokojne życie. Zmarła w samotności.
Ostatnia gałąź dynastii Piastów
Karolina Piastówna urodziła się 2 grudnia 1652 roku na zamku książęcym w Brzegu. Była córką Piasta śląskiego Chrystiana legnickiego oraz Ludwiki księżnej Anhalckiej, z bocznej linii niemieckiej dynastii askańskiej. Ludwika wyznawała kalwinizm i właśnie w tym duchu wychowywała swoje dzieci. Mimo tego wpierała finansowo inne wyznania.
Co ciekawe, na jej dworze przebywali nawet jezuici, czyli zakonnicy nie tak dawno stanowiący pewnego rodzaju symbol kontrreformacji. Działania miały zmierzać do odzyskania wiernych, którzy w ich mniemaniu dopuścili się „herezji” protestantyzmu. Mieli więc oni zwalczać także doktrynę religijną Ludwiki – kalwinizm. Księżna znana więc była ze swojego liberalnego podejścia do kwestii religijnych.
Oprócz tego, zasłynęła jako fundatorka barokowego Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy, któremu poświeciła ostatnie lata życia. Miał on nie tylko pełnić role grobowca dynastii, ale także upamiętniać polski ród, który zbliżał się ku końcowi.
Karolina nie była jedynym dzieckiem Chrystiana i Ludwiki, miała ona jeszcze trzech młodszych braci. Nic nie wskazywało więc na to, że ostatnia żyjąca gałąź pierwszej polskiej dynastii wygaśnie. Niestety, z chwilą śmierci dwóch synów Chrystiana oraz Ludwiki zaczęto obawiać się o przetrwanie rodu. Przyszłość dynastii Piastów opierała się, więc na jedynym żyjącym synu – Jerzym Wilhelmie, którego po abdykacji Jana Kazimierza planowano wynieść na tron króla Polski.
W nawiązaniu do rodowej tradycji miał on nawet przyjąć imię założyciela rodu- Piasta. Od pomysłu jednak odwiedziono z uwagi na zbytnie powiazanie imienia z religią pogańską, co mogło by przeszkadzać środowisku kościelnemu.
Karolina Piastówna – dzieciństwo
Rodzeństwo – Karolina i Jerzy Wilhelm wychowani zostali w duchu kalwinizmu, który za wielką cnotę uznaję między innymi wstrzemięźliwy styl życia czy surowość obyczajów. Wraz z bratem otrzymali wszechstronne wykształcenie. Posługiwali się kilkoma językami, w tym polskim, co w przypadku ostatnich Piastów nie było tak oczywiste.
Mieli oni bowiem więcej wspólnego z niemiecką gałęzią rodziny i to właśnie niemiecki był ich ojczystym językiem. Mimo tego, Karolina kultywowała pamięć o swoich polskich korzeniach.
W roku 1672 ojciec Karoliny i Wilhelma niespodziewanie zmarł, pozostawiając synowi tytuł ostatniego męskiego Piasta. To właśnie od niego zależały dalsze losy dynastii.
Nieudane małżeństwo Karoliny Piastówny
Kilka miesięcy po śmierci ojca Karolina poznała Fryderyka von Schleswig-Holstein-Sondenburg-Wiesenburg z bocznej linii dynastii Oldenburgów. Prawdopodobnie ich pierwsze spotkanie odbyło się za sprawą jezuitów obecnych na dworze jej matki. Znajomość bardzo szybko przerodziła się w miłość. Niestety Karolina zdawała sobie sprawę, że Fryderyk nie spodoba się jej surowej matce. Postanowili więc wziąć potajemny, cichy ślub 14 lipca 1672.
Młodej księżniczce w poślubieniu wybranka nie przeszkodziło nawet jego katolickie wyznanie, które przyjęła z chwilą zawarcia małżeństwa. Ludwika dowiedziała się o ślubie dopiero po fakcie i postanowiła nie sprzeciwiać się decyzji córki. Co więcej zorganizowała nawet oficjalną uroczystość, która odbyła się w maju 1673 roku. Rok później parze urodził się syn- Leopold. Małżeńska sielanka Piastówny bardzo szybko dobiegła końca. Sześć lat później za pozwoleniem cesarza Leopolda doszło do trwałej separacji. Syn Karoliny pozostał z ojcem.
Śmierć Jerzego Wilhelma i Ludwiki Anhalckiej
Co więcej, tragicznego obrazu dopełniła także śmierć jej jedynego brata w 1675 roku, który w chwili zgonu miał tylko 15 lat. Wiadomym już było, że dynastia Piastów zakończy się na Karolinie. Po stracie brata, postanowiła rościć pretensje do księstwa legnicko-brzeskiego. Cesarz Leopold I nie zgodził się jednak na przejęcie przez nią rodzinnych dóbr. Przyznano jej tylko dożywotnią pensję w wysokości 6 tysięcy talarów.
W 1680 roku zmarła matka Karoliny, ostatnia spośród krewnych kobiety.
Karolina Piastówna – ostatnie lata życia
Resztę życia spędziła we Wrocławiu przy ulicy Szewskiej. Czas przeznaczała na modlitwę, stroniła też od uciech cielesnych. Nie wyszła ponownie za mąż, ale udzielała się w akcjach dobroczynnych.
Zmarła w wigilię, 24 grudnia 1707 roku. Jej serce zostało złożone w kaplicy świętej Jadwigi w kościele świętej Klary we Wrocławiu, zgodnie z decyzją syna. Ciało zaś pochowano w klasztorze w Trzebnicy.