Kobieta na Kresach

Kim były Kresowianki, kobiety doświadczające wielu kultur, nacji, języków i zawirowań historii? Jak wyglądało ich życie w minionych dwóch stuleciach i jak – angażując się społecznie – stały się prekursorkami w wielu dziedzinach? Te i inne pytania będą niejednokrotnie powracać podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kobieta na Kresach. Znane i nieznane – inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego”, która w dniach 13–14 listopada odbędzie się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Wystąpienia ponad 30 prelegentów z ośrodków naukowych i kulturalnych z Polski, Rosji, Białorusi i Ukrainy, dyskusje i otwarcie wystawy „Drohobycz – miasto jedyne na świecie” to tylko niektóre z punktów programu konferencji organizowanej przez Dział Kresów i Kultur Pogranicza MGB oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.


Celem dwudniowych obrad jest przybliżenie słabiej dotąd analizowanych aspektów historii wschodnich województw II RP i zwrócenie uwagi na postaci kobiet, które wpływały na wydarzenia i społeczność poprzez naukę, krzewienie patriotyzmu, oświatę, sztukę czy działalność stowarzyszeniową. Są wśród nich lekarki (jak Halina Jankowska, Karola Uniechowska), artystki (np. Luna Amelia Drexlerówna, Anna Bilińska-Bohdanowicz, Teresa Roszkowska), poetki, publicystki (Helena Romer-Ochenkowska), autorki znakomitych fotografii (Janina Mierzecka), nauczycielki i działaczki.

Dziś wielu Kresowian i ich potomków mieszka w Bytomiu, ale nie tylko dla nich problematyka niegdysiejszych polskich ziem jest wciąż aktualna. Konferencja to okazja do mówienia o przeszłości, przywracania pamięci o korzeniach, jak również szansa na dialog międzykulturowy i myślenie o tym, co przed nami.

Fotografie pochodzą ze zbiorów Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego

Termin: 13–14 listopada, godz. czwartek: 10.00–18.45, piątek: 9.00–17.00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34, Sala Gorczyckiego

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*