Spacery herstoryczne, „Akcje N28”, liczne konferencje naukowe i happeningi. To wszystko przygotowuje Stowarzyszenie Kongres Kobiet z okazji 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety.
W piątek (26 stycznia 2018) w Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się konferencja naukowa pod tytułem „Między wójtem a proboszczem. Kobiety w polskich samorządach 1990-2016”. Członkinie Kongresu Kobiet mówiły między innymi o 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez Polki oraz planach obchodów jubileuszu, który ma mieć miejsce tej jesieni.
28 listopada 1918 roku na mocy rozporządzenia Józefa Piłsudskiego, ówczesnego Tymczasowego Naczelnika Państwa, kobiety uzyskały prawa wyborcze. Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego decydował, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci.
Uzyskanie praw to była ogromna walka kobiet, prowadzona w bardzo trudnych warunkach. Wprawdzie nie była to taka walka jak w Anglii – gdzie była to walka naprawdę krwawa, nikt się w Polsce pod konie nie rzucał – natomiast przygotowanie projektu politycznego w sytuacji, kiedy należy się do płci, która była prawnie wykluczona z możliwości uczestnictwa w polityce i zrobienie tego tak, że uczestniczyły w tym kobiety z trzech zaborów – to jest naprawdę majstersztyk – powiedziała prof. Małgorzata Fuszary, członkini zarządu Kongresu Kobiet.
Pełnomocniczka Stowarzyszenia Małgorzata Tkacz-Janik wyjaśniła, że data konferencji nie jest przypadkowa. Mija właśnie 99 lat, kiedy pierwsze osiem kobiet zostało posłankami Sejmu.
W czerwcu odbędzie się 10. jubileuszowy Kongres Kobiet, natomiast w październiku w Brukseli przeprowadzona zostanie konferencja „Kobiety mówią tak dla UE”, podczas której Polki będą rozmawiać o swoich prawach. Planowane są także kongresy regionalne o 100-leciu praw kobiet.
„Akcję N28” tłumaczy Tkacz-Janik. „N” oznaczać ma niepodległość a „28” datę ustanowienia dekretu, dzięki któremu kobiety uzyskały czynne oraz bierne prawa wyborcze.
Pod koniec konferencji zaprezentowano nowe logo Kongresu Kobiet autorstwa Wojciecha Mazura, natomiast członkini rady programowej Kongresu Kobiet prof. Joanna Regulska przedstawiła wydaną z okazji jubileuszu książkę „Między wójtem a proboszczem. Kobiety w polskich samorządach 1990-2016”.
Źródła: dzieje.pl, forumsamorzadowe.pl
Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)
Nicola Chwist