Konkurs wiedzy o Romanie Dmowskim rozstrzygnięty | Relacja

12 stycznia w Białymstoku odbyła się uroczysta gala rozstrzygająca IV Konkurs wiedzy o Romanie Dmowskim. Nagrodzonych zostało pięć prac, zwycięzcą okazał się 18-letni Krzysztof Rajtarski z IV LO w Białymstoku.

IV edycja Konkursu polegała na napisaniu eseju nt. „Ojczyzna to przede wszystkim naród, a potem państwo: bez narodu nie ma państwa”. Kapituła Oceniająca Konkursu wyłoniła pięć najlepszych prac. Pierwsze miejsce zajął uczeń IV LO w Białymstoku – 18-letni Krzysztof Rajtarski. Za nim uplasował się Przemysław Stolarski z II LO w Białymstoku.
Trzecie miejsce przypadło ex aequo Ewelinie Mazewskiej z Technikum Nr 1 w Augustowie oraz lauretace poprzednich edycji konkursu, Urszuli Zdanowicz z IV LO w Białymstoku. Niewyróżniona została natomiast praca Faustyny Kobeszko ZSOiP w Wysokiem Mazowieckiem. Konkurs był adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego. Jak mówią organizatorzy, ma on na celu popularyzację postaci Romana Dmowskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości. Podczas finałowej gali, która odbyła się w Hotelu Branicki, można było wysłuchać wykładu na temat „Czy Roman Dmowski może być wzorcem dla współczesnego Polaka”. Wygłosił go przedstawiciel Muzeum Niepodległości w Warszawie, Jan Engelgard. Ponadto galę swoją obecnością zaszczycił abp Metropolita Białostocki Edward Ozorowski, wiceprezydent miasta Białegostoku Adam Poliński, a także posłowie na Sejm VII kadencji oraz radni Białegostoku. Zarówno gala jak i Konkurs zostały zorganizowane przez Podlaski Komitet Uczczenia Pamięci Romana Dmowskiego oraz stowarzyszenie Civitas Christiana.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*