W sierpniu tego roku rozpoczęły się badania archeologiczne na szczecińskim Rynku Nowym, które nakierowane były na odsłonięcie reliktów kościoła z XIV wieku. Jak poinformował szczeciński magistrat, archeolodzy podczas prac odkryli kościół z XIII wieku, czyli o wiek starszą niż początkowo zakładano!
Pierwotnie uważano, że kościół św. Mikołaja usytuowany od północnej strony Ratusza Staromiejskiego był wybudowany z drewna, który później rozebrano i w jego miejscu w XIV wieku postawiono okazałą budowlę murowaną, która na początku XIX miała spłonąć. Odkrycie, którego dokonali archeolodzy pracujący na Nowym Rynku, obaliło tę tezę. Wszystko wskazuje na to, że fundamenty odkrytego kościoła pochodzą z XIII wieku.
Podczas badań naukowcy odkryli fragment ściany ze służkami, które są ustawione na bazach wykonanych z cegieł pokrytych glazurą, ozdobionymi charakterystycznym motywem liści zwanymi „żabkami”. Według Michała Dębowskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków, taka forma detalu architektonicznego jest niezbitym dowodem na to, że motyw wykonano najpóźniej około połowy XIII wieku.
Zagadką nadal pozostaje wielkość kościoła i lokalizacja ściany zachodniej. Naukowcy odsłonili także fragmenty absydy prezbiterialnej, zaczynając od wschodniej części budowli, czyli trójbocznej absydy oraz przylegającej do niej kiedyś zabudowy.
Jak dodał Michał Dębski, obecne badania mogą zmienić sposób myślenia o początkach rozwoju Szczecina i wznoszonej wówczas architekturze. Relikty zostaną zinwentaryzowane i zabezpieczone, ale w przyszłości planowane jest ich wyeksponowanie.
Źródło: gs24.pl