KW-4 Kreslavsky | Krótka historia i recenzja pojazdu w World of Tanks

Seria radzieckich czołgów KW odegrała ważną rolę w trakcie II wojny światowej nie tylko na polu walki, lecz także jako poprzednik serii IS, która znacząco wpłynęła na całe uzbrojenia armii radzieckiej. Powstało wiele wersji, jeszcze więcej nie doczekało się produkcji, a pozostało jedynie na papierze. Jednym z takich modeli jest czołg ciężki KW-4, który wykorzystano w grze World of Tanks. 

Seria czołgów ciężkich KW, po nazwisku radzieckiego dowódcy wojskowego, Klimenta Woroszyłowa, miała ogromne znaczenie w wyposażeniu Armii Czerwonej w trakcie II wojny światowej. Ich ciężka konstrukcja mogła przeciwstawiać się niemieckim formacjom, a sama seria stała się podstawą dla skonstruowanych później czołgów z serii IS. Historia rozwoju serii KW i jej różnorodne modele jest dość bogata. Wiele propozycji pozostało jedynie na papierze. Z racji rozwijającego się niemieckiego konceptu zbrojeniowego, wedle zasady „potrzeba matką wynalazku”, w ZSRR zaczęły pojawiać się projekty superciężkich czołgów, w tym KW-4 w propozycjach wielu inżynierów.kw-4

Dla działa kalibru 107 mm konieczny był o wiele cięższy, a tym samym większy czołg. W grę weszły dwa pojazdy: 92-tonowy KW-4 (Obiekt 224) oraz 150-tonowy KW-5 (Obiekt 225). KW-4 miał być uzbrojony w działo F-39 kal. 107 mm, przedni pancerz miał osiągać 130 mm, a boczny 125 mm. Wersja KW-5 miała mieć mocniejszy pancerz: 170-180 mm przedniego pancerza i 150 mm bocznego. W kwietniu 1941 Żozef Kotin, radziecki konstruktor czołgów, ogłosił przetarg na opracowanie czołgu ciężkiego KW-4. Miał on być wyposażony w dwa działa, a przedni pancerz posiadać opancerzenie grubości 125-130 mm. Pojawiło się aż 22 projekty modelu czołgu KW-4. Jeden z projektów, autorstwa M. J. Kreslavkiego, miał zamontowany silnik pośrodku kadłuba za kierowcą. Choć zwyciężył projekt N. Shashmurina, który połączył działo kal. 107 mm z działem L-11 kal. 76 mm w wieży z KW-1, to w czerwcu wszystkie prace nad KW-4 zostały odwołane na rzecz KW-5.

Wersja Kreslavskiego zakładała sześciu załogantów w 92,6-tomowym czołgu. Uzbrojony miał być w główne działo kal. 107 mm i dodatkowe działo, lecz we wspólnej wieży kal. 45 mm; pancerz miał mieć 125 mm grubości. Miał osiągać maksymalną prędkości 32 km/h. Sam czołg miał mieć 9 m długości i 4 m szerokości, a 3,225 m wysokości.

Rozgrywka

W grze World of Tanks czołg KW-4 Kreslavsky na pozór wydaje się być ociężały i powolny, głównie przez swoje duże wymiary. Lecz już przy pierwszej bitwie okazuje się, że jak na tak potężną konstrukcję jest całkiem zrywny i mobilny. Uzbrojony jest, tak jak w projekcie, w działo kal. 107 mm, ze szybkostrzelnością 5.31/minutę, zadając obrażenia 320-420. Małym minusem jest średnia depresja działa. Potrafi zadać ponad 2 000 obrażeń na minutę, co jednak jest możliwe tylko w bezpośredniej walce z przeciwnikiem z bliskiej odległości, gdyż czas celowania działa jest stosunkowo długi – prawie 3 s. Silnik o mocy 1200 KM ogranicza prędkość do 30km/h. Pancerz ma grubość 180 mm z przodu, 125 mm z boku i 90 mm z tyłu. Wieża zaś ma 180 mm z przodu, 160 mm z boku i 100 mm z tyłu.

KW-4 w trakcie bitwy w  grze
KW-4 w trakcie bitwy w grze

Jak na tak potężny czołg, jest mobilny i zwrotny jak na czołg ciężki. W walce jest dość przyjemny, szybko dojeżdża na pozycję, bez większych trudności pokonuje przeszkody terenowe. Jak na czołg VIII poziomu stoi wysoko w swojej klasie i spokojnie może konkurować z czołgami wyższego poziomu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*