Państwo zapomniane

Mówiąc o Ameryce Północnej praktycznie zawsze mamy na myśli jedno państwo – Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Nie jest to przecież jedyny kraj tego kontynentu. Mamy szereg innych mniejszych bądź większych państw – Meksyk, Jamajka czy Haiti. Wydaje się jednak, że zapominamy o największym z nich – Kanadzie. Jak kształtuje się historia państwa, którego głową jest królowa brytyjska Elżbieta II?

Początki

Osada wikingów w L'Anse-aux-Meadows Zdj. Wikimedia Commons
Osada wikingów w L’Anse-aux-Meadows
Zdj. Wikimedia Commons

Do Kanady ludzie dotarli około 12 tysięcy lat temu. Od tamtej pory do epoki kolonizacji zamieszkiwali tam Indianie, tzw. rdzenna ludność. Względnym spokojem cieszyli się oni do przełomu X-XI wieku, kiedy to dotarli do nich pierwsi Europejczycy. Otóż około roku 1000 do wybrzeży Ameryki Północnej dopłynęli wikingowie z Bjarnim Herjólfssonem na czele. Nie zdecydował się on jednak na zasiedlenie tej krainy. Dziesięć lat później, zainteresowany nową ziemią Leif Eriksson, kolejny wiking, zdecydował się wyprawić na świeżo odkryte tereny. Ów dowódca, docierając do wybrzeży Ameryki Północnej, nazwał nową krainę Marklandem, co tłumaczy się jako Kraina Lasów (dzisiejszy Labrador). Następnie idąc dalej zobaczono winogrona i nazwano kolejna krainę Winlandią (Nowa Funlandia). Wikingowie nie zagościli jednak na dłużej w Kanadzie.

Wielkie odkrycia i kolonizacja

W epoce wielkich odkryć do Kanady dotarł Giovanni Caboto. Włoch w imieniu króla angielskiego Henryka VII Tudora zajął nową ziemię w 1497 roku. Od tamtego momentu Anglicy kilkukrotnie docierali do Kanady. Co ciekawe w trakcie jednej z wypraw podróżnikom – kolonistom skończyła się żywność i rzekomo doszło do aktów kanibalizmu. Mimo to w 1538 roku Anglicy za sprawą Humphreya Gilberta wzięli w posiadanie Nową Fundlandię, a na początku XVII stulecia rozpoczęli akcję kolonizacyjną.

Samuel de Champlain Zdj. Wikimedia Commons
Samuel de Champlain
Zdj. Wikimedia Commons

Pomimo kilku niewątpliwych sukcesów to jednak nie Anglia była zwycięzcą w tym swoistym wyścigu. Prawdziwym wygranym okazuje się Francja, która do walki o Kanadę włączyła się w 1506 roku. Pierwsze francuskie kolonie zaczęły powstawać już w połowie XVI wieku, ale z mizernym skutkiem. Mimo to francuzi nie poddawali się. W roku 1608 za sprawą Samuela de Champlaina założyli fort Quebec, który jako miasto przetrwał do dziś.

Początki kolonizacji francuskiej nie były łatwe, nawet po założeniu fortu. Podstawowym problemem była mała ilość osadników, bo przed 1615 rokiem nie było ich nawet 50. Dodatkowo niezbyt przychylnie nastawiona była rdzenna ludność, z którymi Francuzom przyszło walczyć kilka razy. Drobne towarzystwa handlowe funkcjonujące już w Kanadzie także nie były przyjaźnie nastawione. Mimo to do Nowej Francji, jak wówczas nazywano ziemie zdobyte w Ameryce Północnej w wieku XVII wysyłani są misjonarze. Docierają tam franciszkanie, jezuici a nawet urszulanki. Co ciekawe osadnicy także włączają się w akcję chrystianizacyjną i zakładają Towarzystwo Najświętszej Marii Panny z Montrealu do nawracania Indian.

Kres Nowej Francji

Francuzi w roku 1750 posiadali znacznie więcej ziem na terenie Ameryki Północnej niż Anglicy. Hiszpanie w ogóle byli nieobecni w Kanadzie. Wojna kolonialna nie zmieniła ówczesnych granic. Do tego Francuzi radzili sobie z Indianami, z którymi w pewnym momencie się sprzymierzyli.

Do wybuchu kolejnej wojny potrzeba było zapalnika. W grudniu 1753 roku okazało się takim żądanie Brytyjczyków, którzy zapragnęli Fortu Le Boeuf. Francuzi odmówili. W następnym roku doszło do kilku potyczek. Francuzi początkowo przeważali. Połączone siły francusko-indiańskie dawały się we znaki armii brytyjskiej. Jednak z powodu kurczących się zapasów i chorób w armii francuskiej sukcesy stawały się historią. W 1758 roku stracili twierdzę Louisbourg, a także Fort Duquesne (dzisiejszy Pittsburgh, zdobył go George Washington). Rok później Anglicy wkroczyli do Quebecu, a 8 września 1760 roku do Montrealu, co skończyło się bezwarunkową kapitulacją.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*