Legiony│ Recenzja

M. A. Koprowski, Legiony. Droga do legendy

Niezwykła publikacja Marka Koprowskiego, „Legiony. Droga do legendy”, wprowadza czytelnika w świat ówczesnej polityki, realizowanej przez różne środowiska dążące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor w swojej publikacji opiera się na wspomnieniach ludzi, żołnierzy z tamtego okresu. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów historii Polski w XX wieku, zwłaszcza odnosząca się do walki o jej niepodległość w czasie I wojny światowej.

Marek A. Koprowski jest pisarzem, dziennikarzem oraz reporterem, zajmującym się problematyką   wschodnią oraz losami Polaków na wschodzie. Do innych znanych jego publikacji można zaliczyć także: Wołyń- Wspomnienia ocalałych ( dwa tomu) oraz Krwawa epopeja Polaków.

Autor Legiony. Droga do Legendy w swojej obszernej publikacji stara się przedstawić obraz  i sytuację ówczesnych ziem polskich znajdujących się pod zaborami. Podejmuje ważny temat, z punktu widzenia dziejów naszego kraju. Przedstawia ważne relacje, wspomnienia, które ukazują bogactwo całego obozu niepodległościowego. Tematyka jest niezwykle ważna, bo odnosi się do roli Piłsudskiego w odzyskanie niepodległości. Po przeczytaniu niniejszej publikacji można odnieść wrażenie, że przyszły pierwszy Naczelnik Państwa traktował legiony instrumentalnie. W książce tej ścierają się różne wizje odzyskania niepodległości. Marek Koprowski, jak sam zaznaczył, opiera się na wspomnieniach ludzi żołnierzy. Przywołuje w swojej publikacji nie tylko zwolenników Józefa Piłsudskiego, ale również i przeciwników. Dzięki takiemu zabiegowi, czytelnik jest w stanie zapoznać się z poglądami różnych stron i ich  koncepcjami. Podkreślony został istotny wkład w odzyskanie niepodległości przez formacje wojskowe tworzone na wschodnich terenach byłej Rzeczypospolitej, czyli II Brygadę.

Niniejsza publikacja składa się z ośmiu rozdziałów. W każdym z tych rozdziałów autor przywołuje konkretne wspomnienia, zapiski osób, które były bezpośrednimi świadkami przedstawianych wydarzeń.  To co  jest istotne, to widoczny obiektywizmy. Autor publikacji przytaczając słowa świadków ówczesnych wydarzeń nie oceniając ich , dzięki czemu czytelnik może sam opowiedzieć się za jedną ze stron. Odbiorca publikacji po zakończeniu lektury, sam oceni Legiony, sam oceni ich rolę oraz legendę. Wybór źródeł oraz relacji zdaje się być bardzo dobrze przemyślany. Jest to bardziej publikacja popularnonaukowa, mająca popularyzować historię. Autor nie stosuje języka akademickiego, nie dokonuje też głębszej analizy źródłowej.  Widoczny jest również styl autora, który jako dziennikarz dąży do rzetelnego przedstawiania faktów.

Sama konstrukcja pracy wydaje się być bardzo przemyślana i odpowiednia. Na wielki plus zasługuje obszerna bibliografia, dzięki którym czytelnik może poszerzyć swoją wiedzę. Styl autora nie budzi żadnych zastrzeżeń, jest przyjemny w odbiorze oraz przystępny dla czytelnika mniej zorientowanego w temacie. Ciekawym urozmaiceniem są ilustracje znajdujące się na wewnątrz publikacji, przedstawiające m.in. ówczesne fotografie legionistów. 

Podsumowując pozycja ta jest obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematem  walki o odzyskanie niepodległości przez Polskę w czasie I wojny światowej. Dzięki przystępnemu językowi książki, osoba nie mająca dużej wiedzy na temat omawianego zagadnienia jest w stanie na podstawie tej lektury znacznie poszerzyć swoją wiedzę.

Marcin Zawadzki

Ocena recenzenta: 6/6

Marcin Zawadzki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*