Łódź z okresu II wojny światowej wypłynęła na szeroką wodę

Łódź jakim była PT-305 po dekadzie renowacji w końcu wypłynęła na szeroką wodę. Występowała na europejskich wodach od 1944 roku do końca wojny.

Przeznaczenie, jakie miało PT-305, było zatapianiem łodzi niemieckich i włoskich, które wspomagały artylerię przeciwlotniczą. Niestety okres powojenny nie był już taki dynamiczny, ponieważ łódź przemieniono na… kuter rybacki łowiący ostrygi okolicach Nowego Yorku.

Kiedy Narodowe Muzeum II Wojny Światowej kupiło łódź, skierowało ją prosto do stoczni w Galvestone w stanie Texas. Tam przechodziła renowację i naprawę przez 10 lat. Jednym z kłopotów nękających pracę były oczywiście pieniądze. Jednak i to poszło gładko, gdyż znaleziono sponsora.

Z 16 milionów weteranów II Wojny Światowej, ponad 620 tysięcy wciąż żyje. Jeden z  nich, Jim Nerison, pamięta łódź PT-305. Pierwszy raz jak wszedłem na łódź od razu ją pokochałem – powiedział Nerison, który aktualnie ma 92 lata i doskonale pamięta czas spędzony na pokładzie. 90 procent czasu jaki tam spędziłem, to był dobrze spędzony czas. Co mogę więcej powiedzieć. Byłem tylko dzieckiem – dodaje weteran II Wojny Światowej.

Narodowe Muzeum II Wojny Światowej oferuje 1,5-godzinny rejs za 350 dolarów od osoby.

Źródło: nbcnews.com

Fot.: The National WWII Museum

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*