W Egipcie odnaleziono grobowiec brata gubernatora

Hiszpańscy archeolodzy dokonali w Asuanie niezwykle cennego znaleziska. Odkryli grobowiec, który należał do brata jednego z ważniejszych gubernatorów z czasów panowania Amenemhata II.

Gubernator Serenput II również spoczął na tej samej nekropolii. Sprawował on wadzę w czasach panowania II dynastii. Oprócz wykonywania obowiązków administracyjnych, był także nadzorcą kultu bogini Safet i Chnuma. Grób jego brata został zlokalizowany na nekropolii  Qubbet el-Hawa, która jest położona po zachodniej stronie Asuanu.

W środku komnaty grobowej znaleziono mumię zmarłego, która została złożona do trumny z drewna cedrowego, ceramiczne naczynia oraz wykonane z drewna modele przedstawiające sceny z życia codziennego.  Zdaniem Mohmouda Afifi dyrektora departamentu Starożytności Egipskich w Ministerstwie Starożytności Egiptu, znalezisko jest cenne ze względu na doskonale zachowany grobowiec oraz znajdującego się w nim artefakty oraz na to, że rzuci światło na życie osób, które znajdowały się w cieniu rządzących.

Znaleziska dokonał zespół hiszpańskich archeologów pod kierownictwem  Alejandro Jiménez-Serrano z Uniwersytetu w Jaén.

Źródła: dzienniknaukowy.pl, naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*