Łowcy skarbów próbowali sprzedać sarkofag

Żandarmeria zatrzymała dwunastu ludzi usiłujących sprzedać sarkofag z wyrzeźbionym symbolem krzyża, za cztery miliony dolarów, w tureckiej prowincji Eskişehir. Dziesięciu z nich oczekuje na proces.

Przestępcy natrafili na sarkofag w czasie nielegalnych wykopalisk w Seyitgazi, w północno-zachodniej Turcji. Po odnalezieniu usiłowali go sprzedać nabywcom, którzy byli zakonspirowanymi agentami żandarmerii. Dwóch podejrzanych wypuszczono zaraz po przesłuchaniu, informacja o powodzie tej decyzji nie trafiła jednak do wiadomości publicznej.

Po odebraniu przywłaszczonego reliktu postanowiono go otworzyć. Dokonali tego pracownicy muzeum Eskişehir w obecności funkcjonariuszy policji. W środku natrafiono na ludzkie szczątki. Pracownicy muzeum ustalili, iż sarkofag pochodzi najprawdopodobniej z okresu bizantyńskiego, jednakże na dzień dzisiejszy nie udało się jeszcze ustalić jego wieku.

Sarkofag ma zostać przetransportowany do muzeum w Eskişehir, gdzie spocznie obok około dwóch tysięcy innych reliktów z czasów neolitycznych, hetyckich, helleńskich, rzymskich, bizantyńskich, seldżuckich oraz osmańskich.

Współczesna Turcja jest bogata w wiele niezwykłych historycznych zabytków oraz reliktów, które często padały i padają rabunkowi. Tureckie władze aktualnie starają się zapobiegać dalszym tego typu precedensom oraz odzyskać skradzione czy przemycone dziedzictwo historyczne.

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*