Łóżko polowe Tutanchamona

Na międzynarodowej konferencji w Kairze podano, że egipski faraon miał taki właśnie mebel.

Wspomniano łóżko polowe faraona zostało odnalezione przez Howarda Cartera, brytyjskiego archeologa, który w 1922 roku wszedł do grobowca, w którym spoczywał Tutanchamon. Składało się ono z trzech części i różniło się wyglądem i wielkością od innych pięciu, które znajdowały się w komorach grobowych. Łóżko było złożone w kształt litery „Z” – było to możliwe dzięki zastosowaniu oryginalnego, jak na tamte czasy, mechanizmu. Łóżko polowe Tutanchamona wykonane było z drewnianej ramy i lnianej tkaniny. Części mebla były łączone za sobą za pomocą zawiasów z brązu. Po rozłożeniu łóżka, stało ono na sześciu drewnianych lwich łapach.

Jest to pierwsze tego typu odkrycie w grobowcach egipskich władców. Znajdywano co prawda inne pierwowzory łóżek polowych, jednak te bywały dwuczęściowe. Łóżko polowe Tutanchamona zostało przebadane przez naukowców z japońskiego Uniwersytetu Musashino z Tokio. Wyniki badań naukowców zostały zaprezentowane na konferencji poświęconej Tutanchamonowi, która odbyła się w Kairze.

Faraon Tutanchamon żył w XIV wieku przed naszą era. Władca Egiptu z XVIII dynastii umarł najprawdopodobniej w 1323 roku p.n.e. – jego ciało zostało złożone w Dolinie Królów. 4 listopada 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter odkrył nietknięty grobowiec egipskiego władcy.

Źródło: livescience.com, dailymail.co.uk

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*