W Zachodniopomorskiem uczeni z Muzeum Narodowego w Szczecinie odkryli kolejny zabytek na cmentarzysku grupy lubuskiej, zasiedlającej od I do III wieku n.e. tereny środkowego i dolnego Nadodrza. Do najbardziej interesujących tegorocznych odkryć należy grób popielnicowy wojownika z okresu wpływów rzymskich – komentuje dla Polskiej Agencji Prasowej Bartłomiej Rogalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Rogalski donosi PAP, iż oprócz nieuszkodzonej popielnicy, w której znajdowały się ludzkie prochy, odnaleziono także grot szczepu, nóż, komplet wykonanych z brązu zdobniczych okuć pasa wespół ze sprzączką, okucia dwóch rogów przeznaczonych do picia, ozdobną zapinkę do spinania szat (fibulę), jednosieczny miecz, liczne inne okucia oraz pochwy.
Rzeczą interesującą jest to, iż na cmentarzysku w Czelinie mamy do czynienia tylko i wyłącznie z grobami ciałopalnymi. W zachodniej części można zauważyć bruki kamienne, na których prawdopodobnie odbywały się lokalne obrzędy pogrzebowe. W poprzednich latach w posiadanie naukowców weszły między innymi przedmioty pochodzenia rzymskiego, czy skandynawskiego, a nawet ceramika, której genezę należy łączyć z jedną z kultur naddunajskich, mianowicie z kulturą ceramiki sznurowej.
W tym roku badacze odkryli 15 obiektów archeologicznych, w tym trzy groby popielnicowe i dwa jamowe. Łącznie udało im się dotrzeć do 185 zabytków. Pomagali im w tym studenci archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Gdańskiego.
Źródło: dzieje.pl
Zdjęcie: Wikimedia Commons