Archeolodzy natrafili w północnych Chinach na pochówek pary złączonej ze sobą w uścisku

Do odkrycia doszło podczas wykopalisk w mieście Datong w północnych Chinach. Jak ustalono dwoje zakochanych żyło w czasach panowania północnej dynastii Wei (386-535n.e.). Para leży obejmując się wzajemnie, a głowa kobiety spoczywa na ramieniu swojego ukochanego.

Same pochówki kobiet z mężczyznami nie są niczym wyjątkowym w Chinach. Wyjątkowy jest jednak fakt, że tych dwoje spoczywa w wiecznym uścisku, z czym dotąd się jeszcze nie spotkano. Srebrna obrączka noszona przez kobietę może wskazywać, że poświęciła się ona by zostać pochowana razem z mężem. Przyczyną tego sposobu pochówku mogą być zmiany w sposobie przejawiania miłości, o czym mówią autorzy publikacji w piśmie International Journal of Osteoarchaeology.

Antropolog z Xiamen University, Qun Zhang, wskazuje na rosnącą w tamtym okresie rolę buddyzmu, który koncentrował się na życiu po śmierci. Jak podaje w mailu przesłanym Live Science Qian Wang, profesor Wydziału Nauk Biochemicznych Texas A&M College of Dentistry To pierwsza para odkryta w miłosnym uścisku z jakiegokolwiek okresu w Chinach. Pochówek został odkryty w czerwcu ubiegłego roku podczas wykopalisk cmentarza odsłoniętego w czasie prac budowlanych. Ceramika i rodzaj grobów potwierdzają powiązanaie z północną dynastią Wei. W całej nekropolii znaleziono aż 600 pochówków, zmarli pochodzili z ludu Xianbei.

Archeolodzy posiadają całkiem sporo informacji na temat zakochanej pary. Mężczyzna miał 161,5 cm, niewygojone złamanie ręki i narośla kostne na nodze. Zmarł mając 29-35 lat. Kobieta mierzyla 157,1 cm wzrostu, borykała się też z próchnicą. Prawdopodobnie żyła 35-40 lat. Niewykluczone, że srebrna obrączka na ręce kobiety to przejaw wpływów zwyczajów z zachodnich regionów i spoza nich (via Jedwabny Szlak) oraz asymilacji przedstawicieli ludu Xianbei.

W artykule sugerowano, iż kobieta dokonała samobójstwa, lecz możliwa jest też opcja, że umarli w przybliżonym czasie wskutek choroby lub śmierci w jakimś konflikcie i zostali pochowani niedługo po zgonie. Osoba, która ich pochowała, zrobiła to z wielką troską. Mężczyzna był skierowany w stronę kobiety, lewą rękę miał pod ciałem kobiety, a prawa obejmowała jej talię. Głowa kobiety była zwrócona lekko w dół, co pozwoliło wtulić głowę w ramię mężczyzny. Kobieta także obejmowała partnera.

Ze światowych par znalezionych w wiecznym uścisku wymienić można kochanków z Valdaro, podwójny pochówek z jaskini Alepotrypa na Peloponezie czy kochanków z rumuńskiego miasta Kluż-Napoka.

Źródło: kopalniawiedzy.pl  fot.: livescience.com

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*