Matki wielkich Polaków | Recenzja

Matki wielkich Polaków, Barbara Wachowicz

Nazwisk Tadeusz Kościuszko czy Adam Mickiewicz żadnemu Polakowi przedstawiać nie trzeba. Co jednak wiemy o ich życiu zanim stali się bohaterami narodowymi i jakie wartości wynieśli z domu?

Barbara Wachowicz jest jedną z najbardziej znanych współczesnych pisarek biograficznych. Jej dzieła cieszą się uznaniem wśród publiczności o czym świadczą liczne odznaczenia i ordery nadane autorce. W swoich dziełach propaguje patriotyzm, co również jest zauważalne w Matki wielkich Polaków. Serce mojej ojczyzny – mamo!.

Dla każdego z nas ogromne znaczenie w życiu miała rola matki i właśnie tym tematem postanowiła zająć się autorka Matki wielkich Polaków. Książka podzielona jest na rozdziały, w których opisana jest macierz wybranej postaci historycznej. Oprócz samych matek dużo informacji jest także o innych członkach rodziny i przodkach, także tych od strony ojca. Książka zawiera bardzo dużą ilość cytatów z pozostawionych dokumentów rodzinnych, opatrzonych komentarzem autorki.

Książkę pomimo objętości (ponad 600 stron) czyta się szybko. Język z reguły współczesny, czasem archaiczny nie tylko w cytatach, jednak przystępny. Całość opatrzona jest zdjęciami, dzięki czemu czytelnik może lepiej wyobrazić sobie scenerię i osoby, o których czyta. Czasem wtrącenia, moim zdaniem niepotrzebne, z życia autorki (np. o dwukrotnym nie przyjęciu jej na studia dziennikarskie).

Osobiście książka mi się podobała, chociaż jestem zdania, że bardziej przypadnie do gustu kobietom. Rola matek nie jest podkolorowana, ani przesadnie wyolbrzymiona, są ukazane także słabostki danych kobiet. Dzięki temu nie odniosłam wrażenia, że czytam pieśń pochwalną, tylko dobrze napisaną biografie.

Lekturę można polecić każdemu, kto szuka informacji nie tylko o matkach, ale całych rodzinach danej postaci historycznej. Znajduje się tutaj też wiele ciekawostek nie zawartych z reguły w książkach historycznych. Pozycja miejscami wzruszająca, niekiedy również zabawna.

Wydawnictwo Muza S.A.

Ocena recenzenta: 4/6

Agnieszka Horemska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*