Poszukiwani są autorzy powojennych zdjęć Wrocławia

Pracownicy Centrum Technologii Audiowizualnych CeTa, podczas przeglądania przedmiotów pozostałych po Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, trafili na 24 zdjęcia i 8 negatywów. Teraz poszukują ich autorów.

Pracownicy CeTa ustalili prawdopodobnie autora jednego ze zdjęć. Być może jest to fotografia pochodząca ze zbiorów Adama Feliksa Czelnego, dokumentalisty odbudowy Wrocławia po II Wojnie Światowej. Nie ustalono jeszcze, czy pozostałe zdjęcia są jego autorstwa. Istnieje szansa na pomoc pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego.

Część zdjęć powstała w latach 40. ubiegłego wieku i przedstawia zniszczenia wojenne miasta. Inne pochodzą prawdopodobnie z lat 60. Negatywy mogą być wzorem do pocztówek wydawanych ówcześnie w mieście. Na kopercie, w której były umieszczone, znajduje się napis: „Negatywy reprint pocztówek wydanych przez Ruch”.

W podziemiach Centrum Technologii Audiowizualnych Ceta zgromadzono dziesiątki przedmiotów należących wcześniej do Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W latach 90. Przeniesiono je do centrum z Pawilonu Czterech Kopuł, który został zalany w czasie powodzi tysiąclecia. Większość rzeczy, zwłaszcza takich, jak meble, została zniszczona.

Zdjęcia nie są jedynym znaleziskiem. Trafiono także na reklamówkę z pieczątkami osób funkcyjnych, pracujących na planach filmowych produkcji.

Źródło: rmf24.pl
Fot: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*