Mgły nad portem w Barcelonie | Recenzja

X. R. Trigo – Mgły nad portem w Barcelonie

W Polsce, za sprawą wydawnictwa Bellona ukazało się pierwsze wydanie powieści X.R. Trigo pt. Mgły nad portem w Barcelonie.

Książka dostępna w księgarni Wolum.pl

Xulio Ricardo Trigo jest hiszpańskim poetą i prozaikiem, autorem czternastu powieści, zaliczanym do najbardziej popularnych w Hiszpanii pisarzy. W Polsce, za sprawą wydawnictwa Bellona ukazało się pierwsze polskie wydanie jego powieści pt. Mgły nad portem w Barcelonie.

Akcja powieści toczy się u schyłku średniowiecza w Barcelonie, która już niedługo stanie się naocznym świadkiem wielkich odkryć geograficznych. Świat przedstawiony przez Trigo skupia się wokół tytułowego portu, który łączy ze sobą bohaterów, a zarazem pozwala poznać atmosferę i zgłębić tajniki ogromnego przedsięwzięcia budowlanego i logistycznego.

Historia opiera się na autentycznych wydarzeniach, kiedy to po licznych prośbach kupców za panowania Juana II Aragońskiego, w roku 1477 podjęto drugą próbę budowy portu. Wcześniej bowiem, w 1438 roku rozpoczęły się prace, które miały połączyć wyspę Maians z lądem, formując rękaw z piasku, który zamykałby port. Niespodziewanie jednak gwałtowna burza zniszczyła ów wysiłek i trzeba było zaczynać od nowa.

Chociaż wydarzenia w książce skupiają się na drugiej próbie budowy portu to bardziej tworzą one kronikę niepowodzeń powstawania tej wielkiej przystani dla statków. Autor skupiając się na tym wydarzeniu, miał bardzo dobry pomysł, którego realizacja daleka jest od zachwytu. Pierwsza scena przedstawiona w książce może jednych wciągnąć, a drugich zniechęcić do dalszego zgłębiania tej historii. Bohaterowie nie są postaciami, które przyciągałyby jak magnes i chwytały za serce czytelników. Brakuje w nich hiszpańskiej ikry, która spajałaby ich złożoność charakteru. Niektóre rysy postaci nie są spójne i wprowadzają chaos. A może tak miało być?

Mgły nad portem w Barcelonie warto polecić osobom zainteresowanym okresem kształtowania się nowożytnego świata oraz fanom literatury hiszpańskojęzycznej. Ci pierwsi znajdą wiele odniesień historycznych do rzeczywiście zaistniałych sytuacji i zdarzeń, a drugich zachwyci odtworzony z pieczołowitością koloryt życia barcelońskich mieszczan.

Należy mieć nadzieję, że pozostałe książki zostaną wydane w Polsce, dzięki czemu można będzie szerzej ocenić pozostałe publikacje Trigo. Powieść nie pozostawi po sobie obojętności, a to chyba najważniejsze w każdej książce.

Ocena: 3/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*