Spowiedź Stalina | Recenzja

Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem, Christopher Macht

Nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się kolejna książka Christophera Machta Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem. Nawiązuję ona w formie i sposobie przekazywania treści do rok wcześniej wydanej Spowiedzi Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem.

Christopher Macht to niemiecki pisarz o polskich korzeniach sięgających Pomorza Zachodniego Od wielu lat interesuje się tematyką II wojny światowej. Dość sporą popularnością na polskim rynku cieszyła się jego poprzednia książka Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem. W fikcyjnym wywiadzie rzece, jakiego Adolf Hitler mógłby udzielić przed swoją śmiercią „szlachetnemu Żydowi” Eduardowi Blochowi, przedstawia biografię oraz mniej znane fakty z życia Fuhrera. Sposób ukazania życiorysu przywódcy III Rzeszy okazał się bardzo ciekawym sposobem. Po sięgnięciu do tej pozycji, tym bardziej ciekawy byłem kolejnej części ukazującej radzieckiego przywódcę, który okrucieństwem niejednokrotnie przewyższał Hitlera. Czy powielony pomysł Machta sprawdził się w tej książce?

W podobnej kanwie opiera się Spowiedź Stalina… Fikcyjna postać – Walentin Mongołow, ujęty w podtytule jako stary bolszewik, dostaje od losu niebywałą szansę. W ramach przeprowadzanych czystek, nie ląduje w sowieckim łagrze skazany na zapomnienie i niechybną śmierć. Za wierność partii Józef Stalin nagradza go możliwością przeprowadzenia z nim szczerego wywiadu. Stawia mu jednak warunek: ani słowo nie może wyjść na światło dzienne, póki on nie odejdzie z tego świata. Zastrzega, że książka może ukazać się dopiero sześćdziesiąt lat po śmierci przywódcy ZSRR. Publikacja składa się z kilkudziesięciu rozmów na różne tematy. Począwszy od wspomnień z dzieciństwa, młodości, wchodzenia po partyjnych szczeblach, sposobach umacniania władzy oraz intymnych sprawach alkowy.

Oprócz wywiadu, czytelnik między rozmowami, otrzymuje dodatkowe objaśnienia niektórych zagadnień oraz fragmenty tekstów źródłowych. Pomagają one w samodzielnym zapoznaniu się z faktami, a nie tylko jednostronną relacją Józefa Wissarionowicza. Zamieszczono też wiele fotografii pokazujących radzieckiego przywódcę oraz osób z nim powiązanych i wspominanych w rozmowie. Niestety zaniechano, czego w Spowiedzi Hitlera nie pominięto, przedstawienia bibliografii, z której korzystał autor.

Publikację warto polecić osobom, które może zniechęca poznawanie postaci historycznych w sztampowych biografiach. W wielu momentach można doznać uczucia przesytu treści erotycznych i wulgarnych, o których autor w przedmowie lojalnie ostrzegł. Jednak nie ma co liczyć na pogłębioną analizę psychologiczną postaci. Pomysł autora z ukazaniem życiorysu radzieckiego dyktatora w formie wywiadu-rzeki jest trafiony i przyciąga uwagę potencjalnego czytelnika.

Wydawnictwo Bellona

Ocena: 5/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*