Miasto ‘44 | Recenzja

Miasto ‘44, Marcin Mastalerz

Powstający przez blisko osiem lat film w reżyserii Jana Komasy swoją premierę miał we wrześniu 2014 roku. Role zagrane przez Józefa Pawłowskiego, Zofię Wichłacz i Annę Próchniak zostały docenione – Zofię Wichłacz nagrodzono na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Książka Marcina Mastalerza powstała na podstawie scenariusza filmu.

Twarda oprawa. Trzysta trzydzieści osiem stron powieści. Wzbogacenie o zdjęcia z filmu Komasy. Dodatkowo: informacje o produkcji. A także – załączona płyta DVD z materiałem making – off. Już sam wygląd zewnętrzny książki zachęca do sięgnięcia po nią.

Czytelnik zagłębia się w – znaną z filmu – historię. Oto Stefan Zawadzki – młody warszawiak – postanawia pójść do Powstania, mającego wybuchnąć w Warszawie. Stracił ojca – oficera, został z matką i młodszym braciszkiem. Z bólem serca zostawia rodzinę, by iść i walczyć za wolną Polskę. My – wpierw widzowie filmu, a teraz czytelnicy – jesteśmy świadkami narodzin i rozwoju miłości Stefana i ,,Biedronki”. Ta dwójka młodych ludzi i ich przyjaciele – towarzysze w walce – otrzymują trudną lekcję. Muszą szybko, bardzo szybko, dorosnąć.

Marcin Mastalerz – autor książki – jest z zawodu dziennikarzem. Pracownikiem ,,Super Expressu’’ i ,,Newsweeka’’. Oprócz Miasta ‘44 jest autorem książki M jak miłość. Początki.

Książkę czyta się jednym tchem. Została napisana żywym językiem, co sprawia, że godziny spędzone nad lekturą – mijają jak z bicza strzelił. Została poza tym naprawdę bardzo ładnie wydana – jest bardzo kolorowa, zasobna w materiał zdjęciowy, litery są duże, a to czytanie niewątpliwie ułatwia. Myślę, że choćby nie wiem, jak bardzo szukałoby się czegoś, do czego można byłoby się w tej książce przyczepić – nie znalazłoby się czegoś takiego. Daję 6 na 6. I życzę wszystkim przyjemnej lektury!

Ocena recenzenta: 6/6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*