Miłość 44│Recenzja

Cubała A., Miłość ‘44

Niezwykłe historie o miłości. Miłościach? Miłości – bądź wielu miłościach – rozkwitającej (rozkwitających) w czasie sześćdziesięciu trzech dni walki o Warszawę.Przypadająca w tym roku siedemdziesiąta piąta rocznica Powstania Warszawskiego to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na mniej eksponowane aspekty życia w walczącym mieście. Zawsze cieszy mnie, gdy widzę starania osób, które podejmują się zadania zwrócenia tej uwagi. Przykładem takiej osoby jest Agnieszka Cubała. Miłość. Przecież walczący w Powstaniu – kochali. I byli kochani. Wszak ,,jedno jest w życiu szczęście”…

Agnieszka Cubała pisze nie tylko o tych, o których przeczytamy w szkolnych podręcznikach – o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, o Tadeuszu Gajcym. Pisze nie tylko o żołnierzach. Bliski jest też jej los cywilów. Miłość – być może sprawiała, że z większą nadzieją patrzono w jutro. Bo każdy pragnie kochać i być kochanym.

Autorka książki z humorem zwraca uwagę na to, jak bardzo mogą wzajemnie się przyciągać przeciwieństwa. Podaje przykłady – Irenę Kowalską – Wuttke ,,Irkę” i Jana Wuttke ,,Czarnego Jasia” czy Janinę Trojanowską – Zborowską ,,Jasię” (znaną także pod pseudonimem ,,Nina”) i Jerzego Zborowskiego ,,Jeremiego”. ,,Irka” – typ sportowca. ,,Czarny Jaś” – intelektualista. Stworzyli jedno z bardziej znanych ,,powstańczych” małżeństw. Choć niedługo, niestety, przyszło im cieszyć się swoim szczęściem. Podobnym małżeństwem stali się ,,Jasia” i ,,Jeremi”. Nie opuścił jej, gdy została ciężko ranna, gdy jej szczęka została rozszarpana.

Trudno jest napisać taką książkę, nie będąc osobą empatyczną. Widać empatię autorki ,,Miłości ‘44” i jej starania o pamięć o Powstaniu. O to, by pamiętano i o tych, którzy walczyli, i o tych cichych bohaterach – ludziach, którzy nie walczyli z bronią w ręku. Przyszło nam żyć w czasach, gdy empatii nie ma już zbyt wiele. Tym przyjemniej czyta się takie książki. Przywracają wiarę w człowieka.

Agnieszka Cubała pasjonuje się historią Powstania Warszawskiego. Poza miłością – podejmowała w swoich pracach – między innymi – temat sportowców w Powstaniu walczących.

Wydawnictwo: Prószyński i s – ka

Ocena recenzenta: 6/6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*