Na Warmii znaleziono egipskie ozdoby sprzed 3,5 tys lat

W Kosyniu (warminsko – mazurskie) archeolodzy znaleźli paciorki, które najprawdopodobniej wykonano 3,5 tys. lat temu w Egipcie. Ozdoby znalazły się w Polsce ze względu na wymianę handlowa na tzw. bursztynowym szlaku.

Informacje o niezwykłym odkryciu przekazał archeolog z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, dr. Jarosław Sobieraj. Odpowiada on za program badan nad początkami epoki brązu w polnocno – wschodniej Polsce.

W Kosyniu koło Dobrego Miasta badacze znaleźli grobowce należące do przedstawicieli elit. Znajdowały się w nich cenne przedmioty takie jak: biżuteria wykonana z brązu, złote ozdoby czy tez bron. Znaleziska pochodziły z całego świata – Wysp Brytyjskich, Niemiec, Kotliny Karpackiej oraz krajów naddunajskich.

Szczególną uwagę naukowców przykuło 12 paciorków przypominających szkło. Znajdowały się w grobowcu, który powstał ok. 1550 r. p.n.e. Archeolodzy przeprowadzili szereg dodatkowych analiz aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Badania fizykochemiczne wykazały, że paciorki wykonano z tzw. fajansu szklistego, łączącego w sobie cechy obu tych surowców. Podobnie wykonane ozdoby z tego czasu, różniące się jednak znacznie budowa i składem odnaleziono jedynie na dwóch stanowiskach archeologicznych z terenu Śląska i Wielkopolski – wyjaśnił dr. Sobieraj.

Paciorki zostały poddane elektronowej mikroanalizie i spektrometrii. Uzyskane w ten sposób wyniki wskazują, że nie powstały na terenie Polski. Według dr. Tomasza Purowskiego, specjalisty w zakresie prehistorii szkła z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie stwierdza, że paciorki najprawdopodobniej zostały wykonane w Egipcie. Trafiły na teren Warmii za sprawa wymiany handlowej w ramach tzw. szlaku bursztynowego.

W początkach epoki brązu należy brać pod uwagę dwie drogi jego przebiegu na północ dzisiejszej Polski: przez Grecję, Italię i Alpy lub przez Bałkany, Nizinę Panońską i przełęcze karpackie.

Badania zabytkowych znalezisk prowadzone były w ramach projektu pt. „Początki epoki brązu na Warmii i Mazurach w świetle analiz specjalistycznych” , który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gminy Dobre Miasto, a także samorządu Województwa Warminsko – Mazurskiego.

Źródło: tvp.info                                         
Fot. Shutterstock                                                      

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*