Najnowsze badania DNA poległych w bitwie pod Grunwaldem pozwolą na rekonstrukcje ich twarzy

Blisko 40 tysięcy kości poległych uczestników bitwy pod Grunwaldem, które odnaleźli archeolodzy w latach 60. i 80. ubiegłego wieku, zostanie poddanych badaniom antropologicznym. Na podstawie czaszek naukowcy wykonają między innymi rekonstrukcje twarzy rycerzy.

W tym tygodniu do badań antropologicznych Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Szczecinie przekazano szczątki osób poległych w bitwie z 1410 roku. Nastąpiło to w wyniku porozumienia podpisanego przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Muzeum Warmii i Mazur, w którego magazynach znajdowały się one od kilkudziesięciu lat. Szczątki wydobyto z terenu kaplicy pobitewnej podczas badań wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów w 1960, 1980 i 1982 roku. Udało się wtedy odnaleźć łącznie blisko 40 tysięcy kości i ich fragmentów, spakowanych w 21 tekturowych kartonów o wadze niemalże 600 kg.

Muzealnicy uważają, że pomimo różnych wcześniejszych badań, pojawienie się w ostatniej dekadzie nowych metod, technik laboratoryjnych i możliwości analiz naukowych powoduje, że będą to badania „wyjątkowej wagi”. Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej w wywiadzie dla PAP stwierdził: „Fascynujące jest to, że będzie można wydobyć z tych kości DNA, co pozwoli określić nie tylko, na jakie choroby chorowali rycerze w tamtym czasie, ale też, jaką mieli dietę. Również i to, z jakich części Europy przybyli, bo wiadomo, że np. dieta śródziemnomorska różniła się od północnoeuropejskie. Na podstawie zachowanych czaszek naukowcy wykonają rekonstrukcje twarzy rycerzy poległych w bitwie. Będzie więc można spojrzeć Krzyżakowi w oczy”.

Historycy są wręcz przekonani, że szczątki wydobyte w trakcie wykopalisk wewnątrz i w pobliżu ruin kaplicy pobitewnej należą głównie do osób, które walczyły po stronie zakonu. Wzniesiono ją bowiem na polecenie wielkiego mistrza Henryka von Plauena w miejscu dawnego obozu krzyżackiego. Ponadto archeolodzy natrafili tam na szczątki około 300 poległych. Do tej pory na dawnym pobojowisku nie odnaleziono natomiast innych zbiorowych grobów, chociaż szacuje się, że w bitwie zginęło po obu stronach kilka tysięcy osób.

Muzealnicy przyznają, że mają na uwadze również „spokój doczesny” osób, które zginęły podczas największej bitwy średniowiecznej Europy. Dlatego po wykonaniu zaplanowanych badań kości nie wrócą już w kartonach do muzealnych magazynów, ale docelowo mają być złożone we wspólnej mogile. Podczas badań szczątków będą dotrzymane wszelkie standardy etyczne dotyczące postępowania z tzw. materiałem kulturowo wrażliwym. W porozumieniu między muzeami o przekazaniu szczątków do badań zapisano, że po zakończeniu tych analiz „należy znaleźć im godne miejsce spoczynku i pochować z wszelkimi honorami w pobliżu historycznego pola bitwy, np. w krypcie kościoła parafialnego w Stębarku”.

Źródło: rmf24.pl

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*