Naukowcy odnaleźli drewnianą skrzynię na dawnym szlaku wikingów

Skrzynię odkryto w paśmie Jotunheimen ok. 250 km na północ od Oslo,  w miejscu płatu lodowego Lendbreen. Miała w środku żółtobrązową substancję, która okazała się być woskiem, To wskazuje, że przechowywano w niej świecę.

Dużym zaskoczeniem dla badaczy okazał się również wiek drewna z jakiego przedmiot został zbudowany. Analizy wykazały, iż jest to sosna powstał pomiędzy 1475 a 1635 rokiem. Nigdy nie spotkano się z tak starą skrzynią służącą do przechowywania świec. Lendbreen wciąż zaskakuje nowymi niespodziankami. Wykonane w ubiegłym roku datowanie kilkudziesięciu znalezionych przedmiotów wskazuje na użytkowanie tego przejścia przez podróżników, kupców oraz rolników około 300 roku. Dowodem na to jest tunika z owczej wełny, która wyłoniła się z topniejącego lodu w 2011 roku. To najstarsze ubranie znalezionym na terenie Norwegii.  James Barrett z University of Cambridge, współautor badań mówi:  Najbardziej intensywnie wykorzystywano je w epoce wikingów, około 1000 roku, w czasie dużej mobilności i rosnącego handlu w Skandynawii i całej Europie.

Rolnicy wraz z pasterzami przechodzili tamtędy żeby móc zaprowadzić stada na letnie pastwiska. Możliwe, że jeden z nich podczas takiej podróży zgubił skrzynię do przechowywania świecy. To jednak podkreśla jak bardzo ceniono świecę jako jedyne źródło światła.

Jakub Zieliński

Fot. Espen Finstad, secretsoftheice.com

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*