Dwoje naukowców z Lublina szukają w całej Polsce greckich manuskryptów, które czekają w archiwach i bibliotekach całego kraju.
Najstarszy spośród 300 zlokalizowanych manuskryptów pochodzi z 374 roku. Napisany na papirusie manuskrypt to fragment księgi rodzaju napisanej w języku greckim. W przeszłości księga została podzielona na trzy części. Pierwsza jest w archiwum Uniwersytetu Warszawskiego, druga część znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, a trzecia w Paryżu.
Część, która teraz znajduje się w Uniwersytecie Jagiellońskim została odkryta 1,5 roku temu. To było spektakularne odkrycie – podkreśliła dr Katarzyna Kołakowska z Katedry Filologii Greckiej KUL. Krakowscy dominikanie znaleźli 21 rękopisów w skrzyni. Do chwili obecnej były one wyłączone z naukowego obiegu – powiedziała dr Katarzyna Kołakowska, która prowadzi kwerendę greckich manuskryptów wspólnie z dr. Lesławem Łesykiem.
W bibliotece Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego znajduje się wiele manuskryptów. Nie wszystkie są po grecku, ale znajdują się tam między innymi XVI – wieczny pamiętnik spisany przez Jacoba Schickfüßa, a do Lublina trafił po II wojnie.
Źródło: kurierlubelski.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Błażej Filipiak