Nie żyje Emil Karewicz. Aktor znany m.in. z roli Brunnera

W wieku 97 lat zmarł słynny polski aktor Emil Karewicz, zapamiętany poprzez rolę Brunnera w serialu „Stawka większa niż życie”.

Aktor zmarł w środę nad ranem w szpitalu, a o tej smutnej wiadomości poinformował rodzina. Znany był przede wszystkim dzięki roli gestapowca Hermanna Brunnera w serialu „Stawka większa niż życie”, gdzie u boku Stanisława Mikulskiego, czyli Hansa Klosa stworzyli niesamowity duet oponentów. Zagrał również m.in. oficera gestapo w filmie „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” oraz króla Władysława Jagiełłę w „Krzyżakach”.

Urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie, gdzie również rozpoczął karierę aktorską w Teatrze Małym. W czasie II wojny światowej walczył w 2 Armii Wojska Polskiego, którą dowodził gen. dyw. Karol Świerczewski. Po wojnie ukończył „Studio Dramatyczne Iwo Galla”. Występował na scenach łódzkich teatrów w: im. S. Jaracza i Teatrze Nowym. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie od 1962, występował w teatrach: Ateneum, Dramatycznym a od 1967 Ludowym (w 1975 przemianowanym na Nowy). Na emeryturę przeszedł w 1983 r.

W sumie zagrał w 150 filmach, jednak nigdy nie otrzymał roli głównej. Mimo tego jego kreacje podbijały serca widzów i na zawsze zapadały w pamięci.

Od 2004 roku odcisk jego dłoni znajduje się w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach.

Fot. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*