15 listopada 1947 roku niedźwiedź Wojtek został przekazany do zoo

Tego dnia 1947 roku niedźwiedź Wojtek został przekazany do ogrodu zoologicznego w Edynburgu

Niedźwiedź Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym, który został adoptowany przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii wchodzącej w skład 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Niedźwiedź przeszedł z polskimi żołnierzami szlak bojowy z Iranu do Włoch, gdzie brał udział w bitwie o Monte Cassino. Wojtek podczas bitwy pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach.

Przeczytaj jedną z naszych recenzji: Niedźwiedź Wojtek – niezwykły żołnierz Armii Andersa

Wojtka wraz z 22. Kompanią przetransportowano do szkockiego Glasgow. Kompania stacjonowała w Winfield Park, gdzie Wojtek został ulubieńcem całego obozu i okolicznej ludności. Po demobilizacji jednostki postanowiono o przekazaniu Wojtka do ogrodu zoologicznego w Edynburgu.

Dyrektor ZOO zgodził się zaopiekować ulubieńcem 22. Kompanii i nie oddać go nikomu bez zgody dowódcy kompanii majora Chełkowskiego. Żołnierze często odwiedzali Wojtka i nie bacząc na pracowników ZOO, często przeskakiwali ogrodzenie.

Niespełnionym  marzeniem wielu żołnierzy z 22. Kompanii była defilada w wolnej Polsce, na czele której szedłby niedźwiedź Wojtek.  

One Comment

  1. Zdecydowanie pełniejszy obraz historii Wojtka znajdziecie tutaj: http://patrykgesicki.blog.pl/2013/12/06/mis-wojtek-nietypowy-zolnierz-armii-andersa/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*