Nie żyje płk Danuta Gałkowa ps. „Blondynka”

W wieku 94 lat na wieczną wartę odeszła płk Danuta Gałkowa ps. „Blondynka”, sanitariuszka i łączniczka w powstaniu warszawskim. Podczas powstania uratowała z płonącego szpitala 21 osób. Za swoje zasługi uhonorowana wieloma odznaczeniami i medalami.

Danuta Gałkowa urodziła się w Warszawie w 1924 roku i temu miastu oddała swoje serce. Wstąpiła do Armii Krajowej i to w jej szeregach brała udział w Powstaniu Warszawskim. Do jej najbardziej spektakularnego wyczynu należy uratowanie 21 rannych żołnierzy z płonącego szpitala Pod Krzywą Latarnią, i ich ewakuacja na ul. Długą.

Postać bohaterskiej sanitariuszki stała się inspiracją dla wielu publikacji. Jest bohaterką komiksu „Ocaleni” autorstwa Tomasza Bereźnickiego. Wystąpiła w filmie dokumentalnym Krzysztofa Langa pt.: „Powstanie warszawskie 1944”, a swoje wspomnienia z wojny spisała w książce „Byłam warszawskim Robinsonem”. Jej sława jednak wyszła poza granice Polski i dotarła do dalekiej Japonii, gdzie w latach 80. wydano książkę autorstwa Tsutomu Iwakury, opisującą jej historię.

Za swoje ogromne zasługi została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtutti Militari, także Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Pro Patria”.

Andrzej Włusek

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*