Nie żyje wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki

Dzisiaj nad ranem w Krakowie, w wieku 86 lat zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. O śmierci artysty poinformowała żona Elżbieta Penderecka. Z informacji wyniki, że kompozytor od dłuższego czasu był poważnie chory.

Kompozytor urodziła się 23 listopada 1933 roku w Dębicy.  Naukę kompozycji rozpoczął pod okiem Franciszka Skołyszewskiego, aby ostatecznie ukończyć studia w 1958 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień, gdzie wykonał „Strofy”, za które, obok „Psalmów Dawida” i „Emanacji”, otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji, uhonorowana nagrodą UNESCO. Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. Począwszy od połowy lat 70. styl kompozytorski Pendereckiego zmienił się, a jego pierwszy koncert skrzypcowy skupił się na półtonie i trytonie. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.

Jego muzyka wielokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń i Rękopis znaleziony w Saragossie Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. Za swoje dzieła otrzymał szereg nagród w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Posiadał tytuł doctora honoris causa wielu prestiżowych amerykańskich i europejskich uczelni. W Polsce otrzymał wiele odznaczeń państwowych w tym najwyższe polskie odznaczenie czyli Order Orła Białego, był również honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich.

Fot. Wikimedia Commons
Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*