Tego dnia 2020 roku zmarł Krzysztof Penderecki, polski kompozytor
Wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki zmarł w Krakowie, w wieku 86 lat. O śmierci artysty poinformowała żona Elżbieta Penderecka. Z informacji wyniki, że kompozytor od dłuższego czasu był poważnie chory.
Kompozytor urodziła się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Naukę kompozycji rozpoczął pod okiem Franciszka Skołyszewskiego, aby ostatecznie ukończyć studia w 1958 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obec. Akademii Muzycznej) w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza.
Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień, gdzie wykonał „Strofy”, za które, obok „Psalmów Dawida” i „Emanacji”, otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów. Międzynarodowy rozgłos przyniósł mu Tren na orkiestrę smyczkową, poświęcona ofiarom ataku atomowego na Hiroszimę, jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji, uhonorowana nagrodą UNESCO.
Jego pierwsza opera, Diabły z Loudun, została premierowo wystawiona w Hamburgu i Stuttgarcie w 1969 roku. Począwszy od połowy lat 70. styl kompozytorski Pendereckiego zmienił się, a jego pierwszy koncert skrzypcowy skupił się na półtonie i trytonie. W latach 80. powstało jego chóralne dzieło Polskie Requiem.
Jego muzyka wielokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci Alfonso Cuaróna, Katyń i Rękopis znaleziony w Saragossie Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.
Krzysztof Penderecki był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. Za swoje dzieła otrzymał szereg nagród w tym dwukrotnie Prix Italia: w 1967 i 1968 roku, oraz czterokrotnie Nagrodę Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku.
Posiadał tytuł doctora honoris causa wielu prestiżowych amerykańskich i europejskich uczelni. W Polsce otrzymał wiele odznaczeń państwowych w tym najwyższe polskie odznaczenie czyli Order Orła Białego, był również honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich.
Fot. Wikimedia Commons
Andrzej Włusek