Niemieccy żołnierze II wojny światowej | Recenzja

Jean de Lagarde, Niemieccy żołnierze II wojny światowej

W Polsce wydano już całkiem sporo pozycji dotyczących szeroko pojętej wojskowości III Rzeszy. Sięgając po pracę Niemieccy żołnierze II wojny światowej spodziewałem się, że będę miał do czynienia z kompleksowym przedstawieniem uzbrojenia i wyposażenia niemieckich wojsk podczas ostatniego wielkiego konfliktu światowego.

Książka jest ładnie wydana. Twarda okładka, wysokiej jakości papier. Jednak zawartość merytoryczna nie jest zadowalająca. Niemieccy żołnierze II wojny światowej bardziej przypomina album rekonstruktorów hitlerowskich formacji. Zamieszczono dużo zdjęć zrobionych współcześnie, a zrezygnowano z materiałów archiwalnych. Atutem tej pozycji są szczegółowe opisy fotografii. Dokładnie przedstawiono wyposażenie i umundurowanie wybranych grup rekonstrukcyjnych.

Tego typu publikacja nie powinna ograniczać się tylko do współczesnych odtworzeń, ale uwzględniać również zdjęcia z epoki. Odnosi się tutaj wrażenie, że ilość wykorzystanych fotografii dokumentalnych jest ograniczona do minimum. Pojawiają się jedynie na kartach oddzielających poszczególne rozdziały. Jest to stanowczo za mało. Współczesne rekonstrukcje powinny być jedynie dodatkiem do archiwaliów, a nie główną częścią pracy, bo zmienia to znacząco recepcję książki.

Brakuje również szerszego przedstawienia wydarzeń, w których brali udział przedstawiciele wybranych przez autora jednostek.  Dobry przykład tego znajdujemy już w pierwszym rozdziale, w którym zajęto się marynarzem z Grafa Spee. Umieszczono tam jedynie lakoniczny opis o zakończeniu działań bojowych przez jednostkę Kriegsmarine. Rajd krążownika Admirał Graf Spee jest jednym z ciekawszych epizodów działań zbrojnych na Oceanie Atlantyckim podczas II wojny światowej. Warto rozszerzyć to zagadnienie w książce, ponieważ dla laika może być nie do końca znany powód, dlaczego niemiecki krążownik zatonął u wybrzeży Urugwaju.

W książce nie ma także ogólnego zarysu organizacji niemieckich sił zbrojnych w II wojnie światowej. Zawarto przedstawicieli chyba wszystkich formacji wojskowych, jednak nie ma na przykład wyjaśnienia czym się różniło Waffen-SS od jednostek Wermachtu. Nie wspominając już o braku chociażby syntetycznego przedstawieniu konfliktu z lat 1939-1945.

Szkoda, że w tej publikacji nie zamieszczono fragmentów regulaminów wojskowych, dotyczących umundurowania oraz wyposażenia jednostek. Zestawienie tego z stanem faktycznym, jaki miał miejsce na polu walki, dałoby pełny obraz wyekwipowania żołnierza niemieckiego podczas drugowojennych działań militarnych.

Niemieccy żołnierze II wojny światowej nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle pozostałych publikacji poświęconej tej tematyce. Mimo ładnej oprawy graficznej, zawartość merytoryczna nie jest wystarczająca. Zakup książki Jeana de Lagarde’a można polecić jedynie czytelnikom, którzy są zainteresowani oglądaniem fotografii rekonstruktorów lub chcą pobieżnie poznać tematykę sił zbrojnych III Rzeszy w II wojnie światowej.

Wydawnictwo: Vesper

Ocena recenzenta: 3/6

Błażej Jankowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*