Niemiecka ZDF nie przeprosi za serial „Nasze matki, nasi ojcowie”. Zapowiedziała odwołanie się od wyroku

Dzisiaj Niemiecka telewizja ZDF zapowiedziała, że odwoła się od wyroku krakowskiego sądu okręgowego ws. serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. 28 grudnia zapadła decyzja sądu, w której nakazuje producentom m.in. publikację przeprosin za nieuprawioną sugestię, że żołnierze AK reprezentowali postawy antysemickie i nacjonalistyczne.

Przedstawiciele ZDF oświadczyli, że czują żal gdyż krakowski sąd okręgowy nie uwzględnił w swoim wyroku wolności sztuki. Zapowiedzieli też, że gdy tylko wyrok zostanie opublikowany, jej reprezentanci prawni zapoznają się z uzasadnieniem i podejmą środki prawne aby odwołać się od wyroku.

W piątek 28 grudnia Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł, że producenci filmu, czyli ZDF i UFA Fiction, mają opublikować przeprosiny, w których treści będzie zawarte stwierdzenie, że film „Nasze matki, nasi ojcowie” „zawiera w swej treści nieuprawnione sugestie dotyczące rzekomego współdziałania Armii Krajowej w przeprowadzeniu Holokaustu” i że „nieuprawiona jest też sugestia, że wszyscy żołnierze AK reprezentowali postawy antysemickie i nacjonalistyczne”.

Przeprosiny mają być opublikowane w TVP1 oraz niemieckich kanałach ZDF, ZDFneo i Sat3 oraz witrynach internetowych ZDF i UFA Fiction, gdzie mają być dostępne przez okres 3 miesięcy.

Dodatkowo sąd orzekł, że stacje UFA Fiction oraz ZDF mają zapłacić na rzecz powoda Zbigniewa Radłowskiego, żołnierza AK i byłego więźnia Auschwitz Zbigniewa Radłowskiego 20 tys. zł.

Orzeczenie jest nieprawomocne, wiec przysługuje od niego odwołanie.

Sprawa ciągnie się od 2013 r., kiedy to 94-letni kpt. Zbigniew Radłowski żołnierz Armii Krajowej i więzień Auschwitz złożył pozew w tej sprawie.

Źródło: pap.pl
Fot.: Kadr z serialu – Nasze matki, nasi ojcowie
Andrzej Włusek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*