Niemiecki czołg z I wojny światowej w Australii chroniony w… plastikowej bańce

W Australii na zachód od Brisbane – stolicy stanu Queensland znajduje się niemiecki czołg w „plastikowej bańce”.

„Mephisto” – niemiecki czołg typu A7V wyprodukowany na potrzeby I wojny światowej, to jedyny istniejący taki egzemplarz. Cesarstwo Niemieckie konstruowało je dopiero pod koniec Wielkiej Wojny, armia doczekała się zaledwie dwudziestu sztuk tych czołgów. „Mephisto” został wykorzystany w trakcie  drugiej bitwy o Villers-Bretonneux, zdobyli go Australijczycy 26 batalionu, 7 Brygady Australijskiej, 24 kwietnia 1918 roku. A7V posiadał numer seryjny 506 i posiadał 6 karabinów maszynowych Maxim 08 oraz 57-milimetrowe działo Maxim-Nordenfelt. Australijczycy po przejęciu czołgu oznaczyli go na kadłubie napisem: „Mephisto”, co miało nawiązywać do upadłego anioła – Mefistofelesa.

Po pokonaniu Niemców, siły Ententy zabrały ze sobą czołg, traktując go jako formę trofeum wojennego. W czerwcu 1919 roku dotarł do Brisbane w Queensland, gdzie stanął na wystawie w lokalnym muzeum. W roku 1986 został przetransportowany do Muzeum Queensland w South Bank, dopiero powódź w 2011 roku zmusiła władze muzeum do ponownego przewiezienia czołgu. Przez pewien czas znajdował się w Canberze podczas Australijskiego Dnia Pamięci w 2015 roku, święta które miało uczcić setną rocznicę wybuchu I Wojny Światowej.

Aktualnie eksponat jest w rękach konserwatorów z The Workshops Rail Museum, zabezpieczony w plastikowej bańce. Jak twierdzą władze muzeum – czołg został tutaj przewieziony, by „odpocząć”. Nie zajmie to jednak zbyt wiele czasu, gdyż Australijczycy planują kolejny transport egzemplarza, właśnie do Muzeum Queensland, gdzie ma być częścią wystawy dotyczącej I wojny światowej. Koniec operacji przewidywany jest na ostatni kwartał 2018 roku.

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*