Niezwykłe groby kobiet z anglosaskiego cmentarza

W środkowo-wschodniej Anglii archeolodzy dokonali niebagatelnego odkrycia: anglosaski cmentarz, datowany na V – VI wiek. Zdumiewający jest fakt, że szczątki ludzkie, które skrywa, to kobiety wraz z dużą ilością biżuterii.

O niezwykłym odkryciu w Anglii poinformował serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych. Wykopaliska prowadzone są w hrabstwie Lincolnshire, a kieruje nimi Hugh Willmott z Uniwersytetu w Sheffield. To szczególne odkrycie,dotyczące cmentarza anglosaskiego z przełomu wieków V i VI, przyniosło archeologom wiele ciekawych spostrzeżeń.

Ludzkie szczątki, które udało się odnaleźć to w szczególności groby kobiet, wyposażonych w dużą ilość biżuterii: srebrnej,  bursztynowej, szklanej, a także w przybory kosmetyczne, takie jak pęseta do brwi.

Dwa groby naprowadziły archeologów na pewien trop. Odnaleziono w nich srebrne pierścienie. Taka biżuteria była typową formą upiększania ciała przez Jutów – germański lud z Półwyspu Jutlandzkiego, którzy przybyli w V wieku na tereny hrabstwa Kent w Anglii.

Inna mogiła skrywa szczątki kobiety pochowanej w bogato zdobionym stroju. Towarzyszy jej niemowlę, które kobieta otula ramieniem.

Na odkrytym cmentarzu znajdują się także groby mężczyzn. Szczątki ułożone są jednak typowo, z przedmiotami służącymi do obrony, takimi jak tarcze, czy włócznie.

Odkrycia dokonał amator w 2017 roku. Przy użyciu wykrywacza metali udało mu się odszukać kilka wcześniej wspomnianych reliktów. To wydarzenie zainteresowało archeologów, którzy na tym terenie odkryli cmentarz. Do tej pory przebadali już 20 grobów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield informują, że zamierzają poddać mogiły szczegółowym analizom. Mają one ustalić wiek zmarłych, dietę oraz ich pochodzenie. Prace badawcze nad odnalezioną biżuterią pozwolą określić z jakiej części Afryka pozyskiwano kość słoniową, użytą do produkcji ozdób. Wyniki wszystkich analiz pozwolą archeologom na głębsze poznanie życia ludności, która żyła we wschodniej w Anglii w V i VI wieku.

Źródło: tvp.info
Fot. UNIVERSITY OF SHEFFIELD

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*