Niezwykłe znalezisko w remontowanym pomniku

W trakcie remontu pomnika-samolotu w Gdyni, natrafiono na niezwykłe znalezisko. Podczas prac w kadłubie odnaleziono… list w butelce!

„Gdynia, 2.05.1995. Samolot TS – 8 Bies po 21 latach został zdjęty w listopadzie 1994 r w celu wyremontowania kadłuba. Po wyremontowaniu przez chor. szt. Leszek Tylak, chor. szt. Jan Łukianiuk, bos szt. Janusz Janiszewski, st. bosm. Ireneusz Mitoraj, mat. Tomasz Wojcieszak i Krzysztof Wojnarowski dokonali ustawienia samolot na poprzednim miejscu” – głosi treść listu.
Dzięki listowi wiemy, że pomnik samolotu TS-8 Bies stoi na gdyńskich Babich Dołach od 1973 roku. W 1995 roku przechodził pierwszy remont, wtedy też napisano odnaleziony właśnie list.

TS – 8 bies był owocem polskiej myśli technicznej. Skonstruowany został w latach 50. XX wieku w Państwowych Zakładach Lotniczych. Przez wiele lat wykorzystywano je w polskim lotnictwie.

Po zakończeniu eksploatacji w latach 70. ubiegłego wieku, jeden z samolotów został postawiony na postumencie w Gdyni Babich Dołach, przy ulicy Ikara.

Obecny remont jest efektem zwycięstwa projektu w zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim. Po zakończeniu prac samolot ma zostać ponownie zainstalowany na swoim miejscu w październiku br.

Źródła: dziennikbaltycki.pl, o2.pl, trojmiasto.pl

Fot.: fotografia poglądowa (wikimedia commons)

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*