Noc, która się nie kończy| Recenzja

A. Pitzer , Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych

Historia obozów koncentracyjnych. Nie tylko tych, o których słyszy się najwięcej, czyli nazistowskich. Historia obozów koncentracyjnych opowiedziana od początku ich istnienia.

Pojęcie ,,obóz koncentracyjny” przeraża. Mamy przed oczami obozy z okresu drugiej wojny światowej. Uszami wyobraźni słyszymy Zofię Nałkowską wypowiadającą znane z ,,Medalionów” zdanie o zgotowanym ludziom przez ludzi losie. Przypuszczalnie jednak mało kto pamięta, że obozy koncentracyjne nie zostały wymyślone przez hitlerowców, a powstały dużo, dużo wcześniej, bo ich początki sięgają nawet dziewiętnastego wieku. Opowieść Andrei Pitzer zaczyna się u samych korzeni całej wielkiej machiny w tymże dziewiętnastym stuleciu, a dobiega końca – w Guantanamo, w czasach nam współczesnych. Sięgając po lekturę tego niemal pięćsetstronicowego tomu, musimy przygotować się psychicznie – to nie jest łatwa lektura. I jeżeli dodać do tego fotografie (które ja osobiście przeglądałam wyłącznie za dnia, nigdy w nocy) – to ta lektura staje się podwójnie trudna, podwójnie straszna. Podobne odczucia miałam cztery lata wstecz, gdy przyszło mi czytać, a następnie przygotowywać recenzję wydanej przez Wydawnictwo Czarne pozycji ,,Wojna umarła, niech żyje wojna”, traktującej między innymi o obozie koncentracyjnym w bośniackiej miejscowości Omarska.

,,Noc, która się nie kończy” wyszła spod pióra Amerykanki, absolwentki prestiżowych uczelni: Georgetown University, Massachussets University of Technology i Harvard University. Andrea Pitzer zajmowała się również tłumaczeniami z języka francuskiego. Mieszka w okolicy Waszyngtonu.

Muszę przyznać, że zawsze podziwiam kobiety, które zajmują się tak niełatwą i bolesną tematyką jak historia obozów koncentracyjnych. To świadczy niewątpliwie o ich wielkiej sile psychicznej.

Wydawnictwo: Znak

Ocena recenzenta: 6/6

Helena Sarna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*