Nørre Sandegård Vest: odkryto ok. 40 pochówków z VI-VIII wieku

Nørre Sandegård Vest jest jednym z najbogatszych cmentarzysk w Danii, położonym w północno-wschodniej części wyspy Bornholm. Spoczywają na nim przedstawiciele lokalnej elity. W ciągu trzech lat odkryto tam niespełna 40 pochówków z VI-VIII wieku.

Archeolodzy, którzy przeprowadzali badania na owym cmentarzysku od 2012 roku, byli przekonani, że jego powierzchnia jest znacznie mniejsza, a nawet pojawiły się opinie wskazujące na to, iż zostało ono w pełni przebadane. Podjęto się jednak nowych wykopalisk, dzięki zupełnie przypadkowemu odkryciu kobiecego pochówku w 2013 roku.

Obecnie pracami kierują archeolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego – Karolina Czonstke i Bartosz Świątkowski wraz ze współpracownikami z Bornholms Museum.

Od 2014 roku odnaleziono i dokładnie zbadano około 40 pochówków szkieletowych. W grobach spoczywają mężczyźni, kobiety i dzieci. Zostali oni pochowani wraz z licznymi darami.
W przypadku mężczyzn była to broń (miecze, noże bojowe, włócznie, tarcze), czy ozdobne elementy pasa. Natknięto się także na szczątki koni, które były symbolem wysokiego statusu społecznego. W grobach kobiet znajdowały się przeważnie różnego rodzaju ozdoby (naszyjniki, zapinki, zawieszki), ale i również przybory toaletowe.

Lokalna elita wybrała ten rejon na miejsce swojego spoczynku zapewne nie tylko ze względu na jego położenie (w pobliżu morza), ale także na istnienie w niedalekiej okolicy ośrodka władzy centralnej. Jest to o tyle ciekawe, że z przekazu podróżnika Wulfstana, który odbył podróż z Hedeby do Truso pod koniec IX wieku wiemy, że wyspą władał samodzielny król. Badane przez nas cmentarzysko może być jednym z dowodów na potwierdzenie istnienia lokalnego rodu władców, a na wspomnianym cmentarzysku spoczywają członkowie ich świty – tłumaczy Karolina Czonstke.

Obok grobów członków lokalnej elity, badaczom udało się także dotrzeć m.in. do jednego
z najlepiej zachowanych domów wikingów z XI-XII wieku, ceramiki wikińskiej i słowiańskiej, srebrnych monet (głównie są to arabskie dirhemy). Wszystkie te znaleziska zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Kopenhadze.

W najbliższym czasie archeolodzy podejmą działania, których celem jest dotarcie do materialnych pozostałości zaświadczających o obecności Słowian na tym terenie.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Ny Kirke Bornholm – kościół (źródło: Wikimedia Commons)

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*