Nowa strona internetowa o sukcesach polsko-egipskiej Misji Archeologicznej

O odnalezieniu grobowca wezyra Merefnebefa czy ustaleniu lokacji nekropolii faraonów z VI dynastii – już niedługo o polsko-egipskiej Misji Archeologicznej i jej sukcesach będzie można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej.

W Egipcie jest jeszcze badań na tysiąc lat – są to słowa profesora Karola Myśliwca, który od dwudziestu lat prowadzi wykopaliska w Sakkarze, gdzie, jak mawiają sam archeolodzy – archeologia narodziła się jako nauka. Do tej pory polsko-egipskiej misji udało się dokonać wielu niezwykłych odkryć, jak na przykład odnalezienie grobowca wezyra Merefnebefa, w 1997 roku czy ustalenie lokacji nekropoli faraonów z VI dynastii. Dziś o tych odkryciach będziemy mogli przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej w Sakkarze.

Ów witryna ma być wedle słów kierownika ekspedycji w Sakkarze –  doktora habilitowanego Kamila O. Kuraszkiewicza, stroną przystępną zarówno dla prawdziwych specjalistów jak i nieco bardziej zlaicyzowanych pasjonatów egiptologii. Witryna ciągle jest rozwijana, jak poinformował doktor Kuraszkiewicz, jednakże aktualnie możemy na niej znaleźć niemało informacji odnośnie historii oraz wyników odkryć, począwszy od roku 1986 do 2015.

Oprócz tego na stronie możemy natrafić na różnorakie aktualności dotyczące, na przykład informacji na temat nowego sezonu archeologicznego (który rozpoczął się dwudziestego kwietnia i ma trwać do dziewiętnastego maja), a także kontakt e-mailowy do ekspedycji, czy aktualny zespół prowadzący wykopaliska oraz członków poprzedniej kadry. Ponadto natrafimy tam na publikację artykułów oraz książek dotyczących prac odkrywczych, część z nich będziemy mogli pobrać za darmo bezpośrednio ze strony.

Stronę odnajdziemy pod adresem: http://saqqara.uw.edu.pl/pl/

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*