Nowe szczegóły na temat dżumy Justyniana

Była to najbardziej niszczycielska zaraza w dziejach świata. Uderzyła w 541 r. i przez ponad dwa wieki powracała wielokrotnie.

Zespół naukowy przeanalizował szczątki ludzkie z 21 stanowisk archeologicznych. Naukowcy chcieli dowiedzieć się więcej na temat bakterii Yersinia pestis, która wywołała Pierwszą Pandemię tzw. Dżumę Justyniana z l. 541 – 542 oraz kolejne epidemie, które trwały do ok. 750 r. Mniejsze epidemie dotknęły: starożytny Rzym ( 590 r ), Wyspy Brytyjskie ( 664 – 668 oraz 680 – 686 ), Persję ( 627 r ), a także Cesarstwo Bizantyńskie, Afrykę i Azję ( l. 746 – 747 ).

Pierwsza udokumentowana pandemia to dżuma Justyniana. Która zaczela się w 541 r. n.e . Według historyków dżuma zabijała nawet do 10 000 osób dziennie w Konstantynopolu (obecnie Stambuł, Turcja).

W połowie XIV w. dotarła do Europy Pandemia dżumy. Była to najstraszniejsza z epidemii, jakie pustoszyły ówczesną Europę. Jej skutkiem były masowe zgony ludności. Szacuje się, że dżuma zabrała ok. 1\3 populacji. Historycy szacują, że zaraza zabiła 25 % ludności.

Źródła epidemii były również w Azji Środkowej, gdzie jej objawy zaobserwowano już 20 lat wcześniej. Jednak współczesne badania ujawniły że, epidemie były wywoływane przez Yersinia pestis, lecz nie wiadomo w jaki sposób bakteria ta się rozprzestrzeniała i jakie były spokrewnione poszczególne jej szczepy.

Na stanowisku w Edix Hill na Wyspach Brytyjskich został znaleziony dowód na to, że rozprzestrzeniała się tam epidemia zarazy. Dowody te pokazują, że mamy do czynienia z zarazą z roku 544.

Odkryciem są również szczepy, które występowały pod koniec Pierwszej Pandemii i które utraciły część kodu genetycznego, w tym także dwa fragmenty, które były odpowiedzialne za zaraźliwość. Szczepy Y. pestis z Pierwszej jak i Drugiej Pandemii rozwinęły podobne cechy, co daje przykład konwergencji. A zmiany te mogą być odzwierciedlone adaptacją do różnych nisz ekologicznych, gdzie zaraza panowała podczas obu pandemii.

Źródło: www. kopalniawiedzy.pl

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*