25 sierpnia 1991 roku rozpoczęło się oblężenie Vukovaru, zwane też bitwą o Vukovar
Oblężenie Vukovaru w Chorwacji rozpoczęło się 25 sierpnia 1991 roku i trwało 87 dni.
Vukovar to miasto położone w zachodniej części Sremu, nad brzegami Dunaju. Miasto to, jako typowy ośrodek na pograniczu chorwacko-serbskim, zamieszkiwali przedstawiciele obu tych narodów.
Jednak 25 sierpnia 1991 roku, w wyniku wybuchu wojny o niepodległość Chorwacji, miasto zostało zaatakowane przez Jugosłowiańską Armię Ludową, której znaczącą część stanowili Serbowie, oraz przez serbskie grupy paramilitarne.
Oddziały Serbskie przystąpiły do oblężenia miasta, którego broniło 1 800 bojówkarzy, z powołanej na czas wojny Gwardii Narodowej oraz wielu cywilów, chcących bronić miasta. Na miasto napierało ponad 36 000 żołnierzy armii jugosłowiańskiej i serbskich sił paramilitarnych, uzbrojonych w ciężką artylerię i broń pancerną. Szacuje się, że w kierunku miasta, codziennie wystrzeliwano 12 000 pocisków.
Zerknij też tu: 25 sierpnia 1991 roku rozpoczęło się oblężenie Vukovaru
Miasto nie doczekało się pomocy z zewnątrz i padło po 87 dniach, 18 listopada 1991 roku.
Po wkroczeniu do zbombardowanego miasta, członkowie serbskich oddziałów paramilitarnych przystąpili do eksterminacji rannych przebywających w miejskim szpitalu.
Szacuje się, że straty poniesione przez Chorwatów w Vukovarze wynoszą łącznie (członkowie Gwardii Narodowej, uzbrojeni cywile, ranni wymordowani w szpitalu) około 3 500 ludzi, podczas gdy Serbowie, utracili ponad 4 000 żołnierzy. Vukovar przebywał w rękach serbskich do 1998 roku, kiedy to powrócił w granice Chorwacji.
W dniu dzisiejszym miasto powoli odzyskuje swój barokowy blask sprzed wojny. Na pamiątkę tragicznych wydarzeń, roku 1991, w byłym szpitalu utworzono muzeum wojny niepodległościowej, a znakiem charakterystycznym miasta, stała się ostrzelana przez serbską artylerię wieża wodna, która nigdy ma nie być odbudowana.
Fot. Ostrzelana wieża wodna w Vukovarze