Oblubienica Chrystusa? Czarna legenda Julii Farnese

Postać Julii Farnese przypisywano wedle legendy alegorii sprawiedliwości na grobie jej brata, Pawła III w Bazylice Świętego Piotra autorstwa Gugliemo della Porta. Ponoć miał on wzbudzać niezdrowe namiętności u zwiedzających Bazylikę młodych mężczyzn, tak, że postanowiono zakryć posąg ołowianą szatą, a także w obrazie Rafaela „Przemienienie Pańskie”.

Jednak jedynym pewnym, zachowanym portretem Julii jest portret z Muzeum Zamku świętego Anioła w Rzymie pędzla Luca Longhi.Alexander_VI_guilia

(Rzekomy portret Julii i adorującego ją i jej córkę papieża Aleksandra VI, w rzeczywistości powstał na zamówienie Franciszka Gonzagi, który chciał ośmieszyć członków rodu Farnese)

Natomiast kolejnym nieporozumieniem jest przyjmowanie – za sprawą szesnastowiecznego biografa wielu artystów, Georgio Vasariego – że w Sali Świętych apartamentów papieża Borgii, gdzie znajdował się fresk Pinturicchia (1454-1513) artysty malującego na zlecenie papieża Borgii, Madonna z Dzieciątkiem, na którym Madonna miała rzekomo mieć rysy Julii Farnese, a Dzieciątko Jezus nie było chłopcem lecz córeczką papieża Aleksandra VI – Laurą. Dodatkowo u ich stóp klęczał papież Aleksander. Fresk miał skopiować Pietro Facchetti w siedemnastym stuleciu na zlecenie Franciszka Gonzagi, który chciał ośmieszyć rodzinę Farnese. Przekupił on strażnika apartamentów papieskich, za parę jedwabnych pończoch, który wpuścił go do Pałacu. Tam artysta miał skopiować ów skandaliczny fresk.

Portret klęczącego papieża Borgii rzeczywiście znajdował się w apartamentach Borgiów, Pałacu Apostolskiego, ale w innej scenie – było to Zmartwychwstanie, gdzie papież adorował powstałego z martwych Chrystusa.

Kiedy Aleksander VI umarł w 1503 roku (w wieku 72 lat, prawdopodobnie na zarazę, a nie jak dotąd uważano, że został otruty) i umarł jej mąż Orsino Orsini, Julia wyszła za mąż za neapolitańskiego szlachcica – Giovanniego Bozatto, który do Rzymu przybył z dworem księżniczki Aragonu. Małżeńskie szczęście nie trwało długo, gdyż kolejny mąż naszej Julii zmarł w 1517 roku. Do 1522 roku mieszkała na zamku w Carbognano. Potem wróciła do Rzymu i mieszkała u swojego brata kardynała Alessandro Farnese. W 1524, kiedy Julia poważnie zachorowała, spisała testament, w którym swój majątek przekazywała na rzecz klasztorów i ubogich dziewcząt. Nie ma pewności gdzie została pochowana.

Arkadiusz Bednarczyk

Bibliografia:

C. Fornari, Giulia Farnese. Una donna schiava della propria bellezza, Parma 1995

W. Durant, The story of civilizations. The Renaissance. New York, 1953;

G.J. Meyer, Borgiowie. Historia nieznana. Wyd. Astra, Kraków 2013

L. Pastor, The history of the Popes. From the close of the Middle Ages, Vol. VI, London 1901

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*