Odbudowa Warszawy 1945-1980 | Gra

Piotr Grzymisławski, Łukasz Szopka, Odbudowa Warszawy 1945-1980

Warszawa, miasto nazywane przed wojną Paryżem Północy, odeszło bezpowrotnie. Zostało zmiecione w wyniku działań podejmowanych podczas II wojny światowej. Jednak pamięć o nim jest wciąż żywa. Odbudowa Stolicy była procesem długotrwałym i wieloetapowym. Niestety z powodu zabiegów podejmowanych przez nowe komunistyczne władze Polski, miasto nie odzyskało dawnego charakteru. Nowa gra planszowa wydawnictwa Fabryka Gier Historycznych Odbudowa Warszawy 1945-1980 pozwala zbudować miasto od podstaw. To My jesteśmy odpowiedzialni za proces odgruzowania miasta i kreacji infrastruktury w sposób, jaki uznamy za słuszny. Czy uda się więc nam odbudować Warszawę naszych marzeń?

Wygląd

Elementem reprezentacyjnym każdej planszówki jest jej pudełko. W tym wypadku autorzy Odbudowy Warszawy postawili na prostotę. Naszym oczom ukazuję się białe opakowanie z nazwą gry oraz stertą gruzu, mającego oddać wygląd zburzonego budynku. Zapewne można było wykazać się w tym miejscu większą kreatywnością, ale gracze nie powinni specjalnie narzekać. Co ważne pudełko z dużym zapasem jest wstanie pomieścić całą zawartość gry i nie powinny występować problemy z jego niedomykaniem czy samoczynnym otwieraniem.

Samo wykonanie gry nie pozostawia żadnych wątpliwości – najwyższa jakość. Świetnie narysowane projekty istniejących budynków, bardzo dobre wykończenie planszy, heksów i drewnianych znaczników jasno wskazuje, że Wydawnictwo Fabryka Gier Historycznych bardzo ceni sobie komfort i zadowolenie klienta.

Warto wspomnieć jeszcze o planszy, której wykonanie jest niezwykle klarowne i zawiera wszystkie niezbędne elementy, które przydadzą się podczas rozgrywki. Mapę Warszawy podzielono na 37 pól, na których gracze będą wznosić swoje budynki podczas rozgrywki. Prawostronna część Stolicy jest dostępna dla gry w wariancie większej ilości graczy niż dwójka. Plansza jasno obrazuje podział na konkretne strefy Stolicy, koszt budowy poszczególnych budynków, w jakim wypadku dostajemy punkty za sąsiedztwo budynków, tor punktów zwycięstwa oraz pole kolejnych tur gry.

Rozgrywka

Na samym początku musimy zdecydować, który z dostępnych wariantów w grze wybieramy. Pierwszym jest tryb familijny dla 3 do 5 graczy. Zasady rozgrywki zostały bardzo uproszczone, a budowanie jest w pewien sposób nieograniczone, ponieważ nie musimy posiadać żadnych surowców, czy funduszy, aby wybudować budynki. W tym wariancie ciężko mówić o jakiejkolwiek rywalizacji i gra przypomina raczej monotonne umieszczanie kolejnych drewnianych znaczników na planszy. Zdecydowanie jest to wariant, aby móc zaznajomić dzieci z grą i nie jest on polecany bardziej wymagającym graczom.

Tryb zaawanasowany jest przeznaczony dla 2 do 5 graczy. Każdy wybiera swój kolor heksów i pobiera z zapasów gry inżynierów w swoim kolorze. Na samym początku rozgrywki, losujemy dwie karty norm, z których wybierzemy jedną. Za wypełnienie normy otrzymujemy punkty zwycięstwa, analogicznie jeśli normy nie wykonamy punkty tracimy. Ważne jest, żeby podczas samej gry starać się zrealizować 200% normy lub więcej, dzięki czemu otrzymujemy dwukrotny bonus punktowy.

W celach kreacji budynków będziemy potrzebowali karty projektów, których możemy posiadać nie więcej niż trzy na ręce. Są to odwzorowane rysunki naprawdę istniejących obiektów w Warszawie. Wprowadza to zabawny aspekt rozgrywki, szczególnie dla osób znających topografię Warszawy. Gra umożliwia wybudowanie Dworca Wschodniego np. na Bemowie, a osiedle Bródno może zgodnie z naszą wizją powstać w centrum miasta. Opinie na ten temat mogą  być podzielone, jednak zdaniem autora możliwość dowolnego zabudowania Stolicy dodaje grze kolorytu.

Należy jednak pamiętać, że do pewnego momentu ta dowolność jest ograniczona. W pierwszym etapie gry strefa historyczna może zostać zabudowana jedynie kartami projektów, które to umożliwiają, przymus ten znika w drugim etapie. Wiele obiektów ma też wskazaną konkretną strefę w jakiej może powstać: historyczna, pierwsza bądź druga. Należy proces budowy kolejnych budynków kontrolować, gdyż nietrudno o przeoczenie tego faktu.

W grze możemy poza budynkami konkretnych typów jak: mieszkalny, przemysłowy, usługowy, kulturowy, transportowy czy reprezentacyjny, zbudować mosty oraz metro. W drugim etapie otrzymujemy możliwość rozpoczęcia budowy 2 linii metra, co biorąc pod uwagę, że gra datowana jest na lata 1945-1980 pozwala nam zdecydowanie przyspieszyć, rzeczywiste, mozolne tempo budowy metra w Stolicy.

Niezwykle ważna podczas gry w wariancie zaawansowanym jest plansza działań. To na niej możemy umieszczać inżynierów i w ten sposób uzyskiwać profity takiej jak: pozyskanie funduszy, betonu lub gruzu, które są konieczne przy budowie.

Podsumowanie

Gra Odbudowa Warszawy 1945-1980 stanowi niezwykle ciekawą pozycję w segmencie planszowych gier historycznych. Sam pomysł umożliwienia graczowi stania się miejskim planistom jest niezwykle interesujący, co w połączeniu z atrakcyjną rozgrywką i rywalizacją z innymi graczami pozwala ocenić wyżej wymienioną grę bardzo wysoko. Należy również mieć nadzieję, że w przyszłości pojawią się na rynku kolejne interesujące pozycję o tematyce historycznej.

Ocena recenzenta: 5,5/6

Mariusz Sioch

Link do strony z grą: http://wydawnictwofgh.pl/product/odbudowa-warszawy-1945-1980/

Odbudowa_Warszawy_foto-11 Odbudowa_Warszawy_foto-2 Odbudowa_Warszawy_foto-28 Odbudowa_Warszawy_foto-20 Odbudowa_Warszawy_foto-7 Odbudowa_Warszawy_foto-4

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*