Odkrycie archeologiczne dzięki budowie S3

Podczas prac archeologicznych na budowie drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica – Bolków odkryto m.in. brązowy czekan będący niegdyś oznaką wysokiego statusu społecznego.

Przed wejściem na teren budowy, drogowcy musieli sprawdzić teren, na którym ma przebiegać trasa. Okazało się, że w okolicach Jawora odkryto stare cmentarzysko, a na nim ceramikę oraz przedmioty z brązu i żelaza. Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu wykonano badania wykopaliskowe na stanowisku Paszowice 23.

Po wstępnych pracach rozpoznawczych okazało się, że jest to osada z okresu obecności ludności kultury łużyckiej, okresu wpływów rzymskich oraz ślad osadniczy z okresu średniowiecza, o czym poinformowała rzeczniczka prasowa wrocławskiego oddziału GDDKiA, Małgorzata Szumiata. Jest to jedno z nielicznych, tak bogatych stanowisk odkrytych w rejonie Jarowa. Wcześniej znane stanowiska tego typu z okolic Zębowic i Starego Jawora, stanowiły ciekawy, lecz dużo skromniejszy przykład osady i cmentarzyska kultury łużyckiej rejonu Równiny Jaworskiej.

Odkryto około 650 zespołów grobowych pochodzących prawdopodobnie z okresu od 1800 r. p.n.e. do 600 p.n.e. W tym miejscu odnaleziono również ponad 1,7 tys. sztuk naczyń ceramicznych, liczne przedmioty brązowe i żelazne oraz ozdoby w postaci brązowych i żelaznych szpil, naszyjników oraz bransolet. Odkopano również przedmioty codziennego użytku tj. noże, osełki i sierpy oraz zbiór ceramiki malowanej z przedstawieniami symbolicznymi w postaci trójkątów, gałązek, swastyki i innych,, charakterystycznych dla kultury łużyckiej z okresu halsztackiego. Jest to kolejne świadectwo powiązań ówczesnej ludności Dolnego Śląska z przodującymi centrami kulturowymi Europy.

Jedno z najciekawszych znalezisk jest czekan z brązu. Jest to rodzaj broni, będący oznaka statusu społecznego pochowanej osoby. Został znaleziony w jednym z grobów wraz z trzema szpilami tarczowatymi. Najprawdopodobniej pochowana osoba mogła być przywódcą lokalnej społeczności.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S3 łączącej Legnicę z Bolkowem podzielona jest na dwa odcinki realizacyjne: Legnica – Jawor długości 19.73 km i Jawor – Bolków długości 16,11 km. Droga po wybudowaniu będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Ma być gotowa na przełomie 2018/2019.

Źródła: wrocław.wyborcza.pl, tvn24.pl; elubin.pl, rynekinfrastruktury.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*